Poniedziałek, 21 stycznia 2013

"Spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro służy gospodarce"

W opinii prezydenta Bronisława Komorowskiego, konieczne jest wyraźne oddzielenie decyzji o przyjęciu euro od dążenia do spełnienia kryteriów koniecznych do starania się o członkostwo w strefie euro. Podkreślił, że wypełnienie tych kryteriów jest korzystne dla gospodarki.

 

Prezydent był gościem wieczornego programu w TVP1.  W rozmowie z Maciejem Zakrockim prezydent wyraził przekonanie, że wypełnienie kryteriów oraz podjęcie reform zwiększających konkurencyjność Polski to działania niezbędne i korzystne zarówno dla Polaków, jak i dla gospodarki niezależnie od decyzji w sprawie daty wejścia do strefy euro.

 

- Dziś zamiast rozważać kwestię teoretycznie możliwą, jaką jest podejmowanie decyzji o członkostwie w strefie euro, powinniśmy się skoncentrować na pierwszym etapie, czyli na etapie spełnienia kryteriów członkostwa w strefie euro. Nie tylko dlatego, że chcielibyśmy być w strefie euro, ale dlatego, że to służy polskiej gospodarce - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Polska powinna podjąć świadomie decyzję, że koncentruje się na uzyskaniu realnej zdolności do starania się o członkostwo w strefie euro -  zaznaczył.  - Uważam, że do 2015 roku trzeba mieć zdolność spełnienia wszystkich kryteriów,  które decydują o tym, że w ogóle można się starać o członkostwo w strefie euro i w ogóle rozpoczynać proces decyzyjny - ocenił prezydent. Jego zdaniem, proces decyzyjny Polska powinna uruchomić po wyborach 2015r.

  Zobacz także: Wywiad prezydenta dla TVP1

Bronisław Komorowski podkreślił, że praca nad wypełnieniem kryteriów członkostwa w strefie euro da efekty korzystne bez względu na to, czy wejdziemy do strefy euro czy nie.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że korzyści z reform zwiększających konkurencyjność gospodarki powinny być widoczne w postaci spadającej liczby osób pozostających bez pracy.

 

Dla Bronisława Komorowskiego kluczową sprawą pozostaje także wzmocnienie poparcia dla przyjęcia euro wśród Polaków, spośród których ponad 60% opowiada się za pogłębianiem integracji europejskiej.

 

Prezydent rozważa zwołanie posiedzenia Rady Gabinetowej, po uzgodnieniach z premierem, która byłaby poświęcona kwestii przygotowania Polski do członkostwa w strefie euro.

 

O budżecie unijnym


Bronisław Komorowski, na pytanie czy uda się osiągnąć porozumienie odparł, że jest pełen dobrej nadziei. Ocenił, że jest realne szansa na zupełnie przyzwoity budżet na następne lata funkcjonowania krajów UE, w tym Polski.


Pytany o planowaną aktywność przed zbliżającym się szczytem, odpowiedział, że zrobił to, co mógł. - Ta praca została wykonana, według mnie, ona ułatwi doprowadzenie do kompromisu, kompromisu bliższego naszych polskich oczekiwań - ocenił.

 

O 150. rocznicy Powstania Styczniowego

Prezydent pytany, czy udadzą się wspólne obchody z państwami-sąsiadami, na terenie których toczyły się walki powiedział, że powinny się udać. - Mówiłem na spotkaniu z dyplomatami, że trzeba uruchomić proces przywracania dobrego klimatu, m.in. w relacjach z Litwą, bardzo mi na tym zależy - przypomniał.

 

Wyraził nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, z prezydent Litwy zdołają zadbać o to, aby odchodząc pamięć o Powstaniu Styczniowym w Polsce i na Litwie, były momenty przypominające Polakom i Litwinom, że Powstanie było ostatnią wspólną walką przeciwko wspólnemu przeciwnikowi. - A w Polsce musimy też pamiętać i szanować to, że dla Litwinów był to pierwszy akord wielkiego ruchu odbudowy nowoczesnego narodu litewskiego - zaznaczył.
 

Prezydent mówił, że będą wspólne uroczystości z Łotwą. Jak dodał, chciałby, aby udało się zorganizować wspólne upamiętnienie także z Białorusinami, choć - jak przyznał - jest to najtrudniejsze.
 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.