Sobota, 24 września 2011

Prezydent o rocznicy powstania KOR

Powstanie Komitetu Obrony Robotników to był początek wielkiej współpracy środowisk niepokornej inteligencji z niepokornymi robotnikami, a także początek wielkiego procesu, który potem poprowadził do powstania „Solidarności” – ocenił prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z portalem polskieradio.pl. Cały wywiad w specjalnym serwisie polskieradio.pl poświęconym KOR.

 

Rozmowa została przeprowadzona w związku z przypadającą 23 września 35. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników.
 

- Powołanie KOR, poprzedzone wcześniejszą rewoltą robotniczą w Radomiu i Ursusie, rzeczywiście tworzyło zupełnie nową sytuację. Myśmy mieli świadomość, że pojawia się okazja jawnej opozycyjności, takiej, która nie będzie trafiała tylko i wyłącznie do środowisk elitarnych, ale także do tzw. prostego człowieka i – co dla nas było szalenie ważne - do środowisk robotniczych – powiedział prezydent.


Bronisław Komorowski wspominał, że do KOR należeli ludzie bardzo różni, o bardzo różnych poglądach politycznych. - Ale najważniejsze było to, że potrafili ze sobą współpracować i zachęcać innych do działania, odkładając na bok różnice wynikające z tradycji politycznych – podkreślił.


Pytany o historyczny wkład KOR, prezydent mówił o uruchomieniu wrażliwości na krzywdę innych ludzi oraz współpracy – mimo różnic - w imię walki z niesprawiedliwością i krzywdą ludzką. –Koledzy pokazali też, że można działać jawnie i skutecznie, że nie od razu musi się to skończyć zamknięciem do więzienia i końcem działalności - dodał.


- Druga wielka zasługa: to początek wielkiej współpracy środowisk niepokornej inteligencji z niepokornymi robotnikami – zaznaczył - W warunkach państwa komunistycznego, to oznaczało zakwestionowanie budowanego na marksizmie przekonania, że klasa robotnicza tworzy komunizm i go popiera. To było zaprzeczenie marksizmu – powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent podkreślił też, że to był początek wielkiego procesu, który gdzieś potem poprowadził do powstania „Solidarności”. - Wszystkie ruch przed-solidarnościowe przygotowały ludzi, opinię publiczną, zbudowały elity antykomunistyczne, nauczyły ludzi odwagi, zdolności do pewnego ryzykowania, ale ryzykowania mądrego.


Bronisław Komorowski zauważył, że najpierw to dziesiątki, setki odważnych ludzi przygotowało powstanie „Solidarności”. – „Solidarność” to efekt działania zbuntowanych robotników – stoczniowców i tzw. ekspertów – doradców opozycyjnych, wywodzących się z różnych kręgów opozycji antykomunistycznej, w tym także z kręgu KOR – dodał.


Z Bronisławem Komorowskim rozmawiał dyrektor portalu polskieradio.pl Andrzej Mietkowski.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.