Poniedziałek, 8 grudnia 2014

Seminarium eksperckie o wyborach samorządowych

W poniedziałek 8 grudnia br. odbyło się w Kancelarii Prezydenta RP seminarium eksperckie w ramach Forum Debaty Publicznej „Samorząd terytorialny dla Polski”  - Wybory samorządowe w 2010 i 2014 roku – praktyczne doświadczenia.

 

Zaproszeni goście przedstawiciele świata nauki, eksperci, komisarze wyborczy członkowie obwodowych komisji wyborczych oraz praktycy samorządowi szukali odpowiedzi na pytania: dlaczego w ostatnich wyborach samorządowych było tak dużo głosów nieważnych i dlaczego wzrosła w porównaniu do wyborów z lat 2002 – 2010 liczba wznoszonych protestów.

 

W spotkaniu z udziałem Prezydenta RP uczestniczyli także Zastępca Szefa Kancelarii Sławomir Rybicki, Sekretarze Stanu: Olgierd Dziekoński i Krzysztof Łaszkiewicz oraz prof. Paweł Swianiewicz, Doradca Prezydenta RP.


Dyskusję poprzedziły wystąpienia prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN pt.  „Wielkość nieważnych głosów w wyborach samorządowych w odniesieniu do rodzaju JST - usytuowanie w Polsce”, dr. Adama Gendźwiłła z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Zachowania wyborcze – hipotezy” oraz Henryka Komisarskiego, Komisarza Wyborczego w Poznaniu pt. „Skala i charakter wnoszonych protestów”.
 

Podsumowując dyskusję sekretarz stanu w KPRP Olgierd Dziekoński stwierdził, że jest kilka kwestii, które są ważne w kontekście wyborów samorządowych w 2014 roku, ale także tych, które organizowane będą w najbliższych latach. Po pierwsze - prowadzenie po każdych wyborach badań i pokrycie ich kosztów przez Państwową Komisję Wyborczą. Po drugie – zastanowienie się nad profesjonalizacją komisji wyborczych z uwzględnieniem np. większej liczby szkoleń, zwracaniem uwagi na poziom wykształcenia czy wiek komisarzy.
 

Inną kwestią, o której dyskutowano, jest zmiana formuły wyborów – likwidacja progów wyborczych w wyborach do sejmików wojewódzkich, czy zmniejszenie liczby radnych w małych gminach. Zastanawiano się nad oddzieleniem wyborów i przeprowadzeniem ich w dwóch terminach: oddzielnie głosowania do sejmików wojewódzkich i powiatów oraz do samorządów gmin. Dyskutanci jednogłośnie stwierdzili, że formuła broszurek była niewłaściwa i należałoby wycofać się z takiego trybu głosowania.


Szczegółowe sprawozdanie ze spotkania zostanie wkrótce przekazane Państwowej Komisji Wyborczej. W Kancelarii trwają także prace nad zmianami w ustawie Kodeks wyborczy.

Pliki do pobrania

Wystąpienie dr. Adama Gendźwiłła pt. „Zachowania wyborcze – hipotezy”
Wystąpienie Henryka Komisarskiego pt. „Skala i charakter wnoszonych protestów”
Wystąpienia prof. Przemysława Śleszyńskiego pt. „Wielkość nieważnych głosów w wyborach samorządowych w odniesieniu do rodzaju JST - usytuowanie w Polsce”
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.