Wtorek, 18 października 2011

Prezydent o aktywizacji osób starszych

Wystąpienie prezydenta wyemitowano podczas posiedzenia FDP

Niezbędna jest konsekwentna i całościowa polityka zwiększania aktywności zawodowej osób starszych – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski odczas konferencji organizowanej w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina”.

 

Odbywająca się w Pałacu Prezydenckim konferencja „Praca dla osób starszych” jest kolejnym ze spotkań poświęconych procesowi starzenia się społeczeństw i dłuższej aktywności zawodowej obywateli.

 

- Musimy znaleźć takie rozwiązania, które w oparciu zasadę solidarności międzypokoleniowej zminimalizują negatywny wpływ zjawiska starzenia się polskiego społeczeństwa – powiedział prezydent w wystąpieniu wyemitowanym na początku konferencji.
 

Zaznaczył, że Polska wchodzi w dekadę, kiedy będzie wyraźnie będzie dawał o sobie znać proces starzenia się społeczeństwa. - Musimy razem myśleć o tym, jak solidarność międzypokoleniową uczynić jedną z zasad funkcjonowania także polskich rodzin – dodał Bronisław Komorowski.
 

- Starzenie się ludności to nie tylko problem, to także wyzwanie oraz szansa na lepsze wykorzystanie ludzi doświadczonych. To także duża szansa na mądrą aktywizację zawodową osób starszych w Polsce – zaznaczył prezydent.

 
 

 

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka powiedziała, że aktywizacja osób starszych jest zadaniem, jakie stoi nie tylko przed pracodawcami, ale i przed organizacjami obywatelskimi. - Samo podwyższenie wieku emerytalnego, bez zapewnienia miejsc pracy, ani nie zwiększy emerytur, ani nie przyniesie nam korzyści - podkreśliła.

 

Jej zdaniem zapewnienie miejsc pracy osobom starszym to kwestia równowagi finansowej państwa. Władze muszą - jak zaznaczyła - także stawić czoła wyzwaniom, jakie stoją przed systemem zabezpieczenia społecznego, żeby seniorzy mogli być samodzielni i aktywni. - Tradycja dezaktywizacji osób starszych nie zdała egzaminu, gdyż okazało się, że nie tworzy ona nowych miejsc pracy dla ludzi młodych - powiedziała minister Irena Wóycicka.

 

Zwróciła uwagę, że większa aktywność zawodowa w starszym wieku oznacza wyższe emerytury. - Jeśli nie zwiększymy aktywności zawodowej osób starszych, to będzie to także rzutować na możliwości rozwoju gospodarczego Polski – podkreśliła.

 

W jej ocenie, sprawa aktywności zawodowej osób starszych wymaga długofalowej polityki. - Prezydent uważa, że jest najwyższy czas, aby przygotowywać Polskę do procesu starzenia się ludności - zaznaczyła. Powiedziała, że w wyniku poprzednich debat w kancelarii stworzona została lista problemów, które wymagają rozwiązania, by osoby starsze w przyszłości nie żyły w biedzie. (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.