Środa, 6 czerwca 2012

Anna Komorowska zachęca młodych do działania

- W dialogu między pokoleniami kształtuje się lepsza rzeczywistość i lepsza przyszłość – powiedziała Pierwsza Dama Anna Komorowska otwierając spotkanie pt. „Energia młodych. Jak działać, po co działać?”.


Środowa dyskusja w Pałacu Prezydenckim odbywała się w ramach Forum Debaty Publicznej "Solidarne Społeczeństwo – Kapitał Społeczny".
 

- Jednym z filarów demokracji jest aktywne społeczeństwo obywatelskie tworzone przez świadomych obywateli. I tych świadomych obywateli należy kształtować już od najmłodszych lat - wychowywać, uczyć i zachęcać do tego, aby byli aktywnymi, odpowiedzialnymi obywatelami – powiedziała Anna Komorowska.
 

W jej opinii, nie zawsze dorośli potrafią docenić chęć aktywności młodszego pokolenia. - A - jak podkreśliła Pierwsza Dama - bardzo często to młodzież inicjuje zmiany w kraju, bo ma chęć do działania, siłę, wiarę i więcej energii niż starsze pokolenie. - Cieszymy się – dodała – że chcecie się dzielić z nami tą energią, pomysłami.
 

Anna Komorowska zachęcała do dialogu, bo – jak zaznaczyła – w dialogu między pokoleniami kształtuje się lepsza rzeczywistość i lepsza przyszłość. - Trzeba mieć odwagę, być pracowitym, znaleźć czas, dobrze się zorganizować, żeby praktykować aktywność – mówiła.
 

- My dorośli, starsi od was powinniśmy was w tej aktywności utwierdzać i stąd dzisiejsze spotkanie – powiedziała Anna Komorowska.
 

Wspomniała też o coraz większym zaangażowaniu młodzieży w wolontariat. - To jest niezwykle cenne – oceniła. Anna Komorowska powiedziała, że oprócz realizacji naturalnej chęci poprawiania świata, zrobienia czegoś dobrego, młodzi ludzie nabierają tam umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu. - W praktycznym działaniu młodzi ludzie uczą się, czym jest demokracja, na co mogą mieć wpływ – dodała.

 

Uczestnicy spotkania starali się odpowiedzieć na pytania: Co zrobić by wzmocnić tę aktywność? Jakie usunąć przeszkody, jak przekonać innych, że angażować się warto, że to ma sens? Co należy zmienić w praktyce, podejściu dorosłych, w instytucjach? Wynikające z debaty wnioski, postulaty mają posłużyć do poszukiwania możliwości dalszego współdziałania na rzecz zwiększenia aktywności młodych, a później dorosłych już ludzi.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.