Czwartek, 2 sierpnia 2012

FDP: Zmiany regulacji dot. zbiórek publicznych

W czwartek 2 sierpnia w Pałacu Prezydenckim w ramach Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie – kapitał społeczny” odbyło się spotkanie, którego tematem były zmiany regulacji w zakresie zbiórek publicznych oraz zmiany dotyczące ofert, umów i sprawozdań z realizacji zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe.

 

W spotkaniu z ramienia Kancelarii Prezydenta RP wzięli udział Podsekretarz Stanu Irena Wóycicka oraz Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec. Debata, w której uczestniczyli także przedstawiciele administracji rządowej, posłowie i senatowie transmitowana była  na stronie www.prezydent.pl.


W ramach prac Zespołu ds. Rozwiązań w zakresie Finansowania Działalności Społecznej i Obywatelskiej działającego w Kancelarii Prezydenta RP, wypracowane zostały propozycje dotyczące zmian w zakresie zbiórek publicznych oraz sposobu rozliczania zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Obecnie trwają prace nad stworzeniem założeń do projektu ustawy, która znacząco uprości prowadzenie zbiórek przez organizacje pozarządowe. Gospodarzem i inicjatorem tych prac jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
 

Organizacje wielokrotnie wskazywały na znaczące zbiurokratyzowanie procesu udzielania i realizacji zadań publicznych w formie otwartych konkursów ofert. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym postulatom, we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego i Fundacją Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, działający w KPRP zespół przeprowadził serię spotkań i konsultacji, których wynikiem jest opracowanie propozycji zmian mogących przesunąć ciężar rozliczeń zadań publicznych z poziomu formalno-rachunkowego na rozliczanie osiąganych rezultatów.

Pliki do pobrania

Materiały dot. Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie – kapitał społeczny” - 2 sierpnia 2012 r. [PDF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.