Środa, 3 lipca 2013

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce

W  Pałacu Prezydenckim odbyła  się w środę konferencja organizowana w ramach Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie - kapitał społeczny” inaugurująca powołanie Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Współorganizatorem konferencji była Kancelaria Prezydenta RP oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Porozumienie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

 

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w Komisji Europejskiej Neelie Kroes, Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni oraz  lider cyfryzacji w Polsce Włodzimierz Marciński. Dyskusję otworzył Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, a udział w niej wzięli także Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński oraz Doradca Prezydenta RP Krzysztof Król. Zobacz także: Inauguracja Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych

 

Do Porozumienia przystąpiły instytucje, organizacje pozarządowe, firmy oraz stowarzyszenia naukowe, które chcą wspierać rozwój kompetencji cyfrowych Polaków. Chodzi m.in. o takie działania jak zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w bibliotekach publicznych, prowadzenie szkoleń dotyczących korzystania z komputera i internetu dla dzieci, młodzieży i dorosłych a także kampanii zachęcających młodzież do podejmowani studiów na kierunkach informatycznych.

 

 

Podpisany dokument zakłada rozwijanie m.in. takich form działania jak przygotowanie katalogu dobrych praktyk, udzielanie wsparcia ogólnopolskim, regionalnym oraz lokalnym inicjatywom oraz wydarzeniom związanym z rozwojem umiejętności wykorzystywania technologii cyfrowych, koordynowania kampanii informacyjnych i promocyjnych związanych z celami Porozumienia. Inicjatywa zakłada także organizowanie co dwa lata konferencji poświęconych ocenie umiejętności cyfrowych Polaków.

 

Jak podaje Komisja Europejska już w 2015 roku 90 proc. tworzonych miejsc pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności cyfrowych. Według tegorocznych badań Diagnozy społecznej z komputerów i internetu nie korzysta 36 proc. dorosłych Polaków. (inf. własna, PAP)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.