Wtorek, 27 września 2011

Prezydent o wykorzystaniu internetu w edukacji

Konferencja

Wykorzystanie potencjału internetu w edukacji to gigantyczna szansa – przekonywał prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w debacie "Siećpospolita" poświęconej komputeryzacji państwa i informatyzacji szkół.

 

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbywa się w ramach Forum Debaty Publicznej "Społeczeństwo obywatelskie - kapitał społeczny". Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni m.in. prezydenccy ministrowie, przedstawiciele rządu, eksperci od internetu, menedżerowie firm telekomunikacyjnych i komputerowych oraz działacze organizacji pozarządowych zajmujących się informatyzacją.


- Wśród dużych problemów, które wiążą się z tematem dzisiejszej konferencji są pytania o sieć internetową, społeczeństwo informacyjne w aspekcie szeroko pojętej edukacji. To niewątpliwie ogromne wyzwanie, ale to też ogromna szansa – powiedział prezydent. Podkreślił, że nowoczesne narzędzia pozwalają docierać z edukacją tam, gdzie są problemy, np. w środowiskach mniejszości narodowych, które żyją w rozproszeniu.


Prezydent wskazał też na problem wykluczenia cyfrowego – osób mających ponad 50 lat. - To kwestia usprawnienia, jeśli chodzi o dostęp do Internetu, ale także zmian mentalnościowych – w sposobie patrzenia na siebie samego, na świat, na nowoczesność – ocenił.


Bronisław Komorowski podkreślił, że przyłączenie Polski do internetu, to także w jakiejś mierze to było przyłączenie Polski do nowoczesnego świata, do nowoczesności.
 

Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę na potrzebę upowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu. - To jest problem standardów europejskich i także problem gonienia przez Polskę tej wielkiej szansy na nowoczesność, na modernizację poprzez uczestniczenie w tych wielkich procesach obejmujących całą integrującą się Europę – ocenił.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że wspólnym marzeniem i wspólną troską powinno być również budowanie realnych szans na zwiększenie udziału w procedurach demokratycznych – wyborczych – poprzez stworzenie szansy na głosowanie przez internet. Przyznał, że ma świadomość trudności – ale sam fakt, że niektóre kraje sobie z tym poradziły jest wskazówką dla nas wszystkich.
 

Eksperci odpowiadali za pytania zadane przez samych internautów, za pomocą aplikacji "Twoje Pytanie do Prezydenta" dostępnej w serwisie Youtube. Pytania dotyczyły możliwości wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania w instytucjach publicznych oraz szkołach, a także wprowadzenia e-podręczników.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.