Środa, 9 listopada 2011

FDP o finansowaniu organizacji pozarządowych

Prezydent Bronisław Komorowski, podczas środowego Forum Debaty Publicznej, wskazywał na potrzebę tworzenia rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie organizacji pozarządowych oraz realnych podstaw finansowych ich działania.

 

W ramach Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie - kapitał społeczny” odbyło się spotkanie poświęcone Projektowi założeń Funduszu Inicjatyw Obywatelskich po 2013 roku.

 

Zdaniem prezydenta, państwo może i powinno wzmacniać mechanizmy uruchamiające dodatkowe zasoby ludzkie, siły intelektualne, organizacyjne, które czasami lepiej, czasami taniej, pomagają w rozwiązywaniu ludzkich problemów.

 

- Warto myśleć o tworzeniu rozwiązań, które by ułatwiały funkcjonowanie i obejmowanie większych obszarów odpowiedzialności przez organizacje pozarządowe – ocenił Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył, że jeśli chodzi o aspekt finansowy, to wszystkie pomysły muszą uwzględniać realia finansowe, w których będziemy się znajdowali, a - jak dodał - wszystko wskazuje na to, że będą one trudniejsze.

 

- Państwo polskie, jeśli chce - a w moim przekonaniu powinno chcieć - uzyskać dodatkowe narzędzia działania w sprawach istotnych, to trzeba stawiać na tworzenie realnych podstaw finansowych, nie tylko doraźnie działających, dla organizacji pozarządowych – uważa Bronisław Komorowski.

 

Zwrócił uwagę, że konieczna jest odpowiedź na pytanie, czy te pieniądze powinny być rozproszone, czy też nie. Prezydent wskazywał na niekorzystne skutki przeznaczania rozdrobnionych pieniędzy, nawet na najszlachetniejsze cele. - Uważam, że warto wyciągać wnioski z negatywnych doświadczeń związanych z często nieracjonalnym wydawaniem rozproszonych środków w różnych obszarach życia społecznego i państwowego – ocenił.

 

Podczas dyskusji doradca prezydenta Henryk Wujec zwrócił uwagę, że Bronisław Komorowski podczas wtorkowego wystąpienia w Sejmie apelował, o wzmacnianie organizacji obywatelskich: - Ich działalność sprawia, że człowiek nie jest samotny w obliczu trudności, lecz może otrzymać od ludzi wsparcie i pomoc. A przecież w trudnych czasach nie ma nic gorszego niż poczucie osamotnienia i bezradności – mówił we wtorek w Sejmie prezydent. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP przed Sejmem VII kadencji

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.