Niedziela, 18 grudnia 2011

Henryk Wujec: Wierzyliśmy w to, co mówił Havel

Henryk Wujec, doradca prezydenta, o zmarłym Vaclavie Havlu:
Zobacz także: "Havel był zawsze przyjacielem Polski i Polaków" "Havel był zarazem wielkim politykiem i humanistą" Tomasz Nałęcz: Havel był humanistą, mężem stanu wielkiego formatu
"Wydaje mi się, że były dwa symbole, dwaj najważniejsi ludzie, którzy symbolizowali przemiany w naszej części Europy - Lech Wałęsa i Vaclav Havel. Ta charakterystyka odpowiada bardzo temu, co się działo w Polsce i w Czechosłowacji. U nas wielka siła ruchu Solidarność, na czele którego stał Lech Wałęsa, u nich wielka siła ruchu intelektualnego, zbuntowania się przeciwko kłamstwu, które obowiązywało wszystkich, którzy chcieli funkcjonować w tamtym systemie. I ten sprzeciw symbolizował Havel.

I jego postawa jako człowieka to pokazuje, bo nie uległ tej przemocy, był prześladowany, siedział w więzieniu. Te prześladowania szczególnie były ostre przeciwko niemu, bo zdawano sobie sprawę, że on jest faktycznie takim liderem duchowym, nie jakimś przywódcą, którego rozkazy są wykonywane, tylko siła argumentów, siła moralna ustaliła go jako lidera całego protestu czechosłowackiego.

Z drugiej strony również i my z tego korzystaliśmy, dlatego, że jak ktoś to raz potrafił dobrze powiedzieć, to był dorobek całego ruchu demokratycznego - i naszego i ich.

Te wzajemne przyjaźnie i kontakty były naturalną rzeczą. Wierzyliśmy w to, co mówił Havel, a myślę, że oni również potrzebowali takiego naszego wsparcia, że to ma sens, że w końcu - mimo naszej, w pewnym sensie słabości - to jednak uda nam się ten system zmienić i wygrać.

Havel za wcześnie odszedł z tego świata, walczył ze swoją chorobą. Myślę, że jeszcze mógłby wiele rzeczy napisać i powiedzieć. Będziemy płakać po nim, bo cóż zostaje nam innego" (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.