Niedziela, 18 grudnia 2011

Tomasz Nałęcz: Havel był humanistą, mężem stanu wielkiego formatu

Vaclav Havel był człowiekiem wielkiej determinacji, ogromnego hartu ducha; humanistą, mężem stanu wielkiego formatu - powiedział w niedzielę PAP doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.
Zobacz także: "Havel był zawsze przyjacielem Polski i Polaków" "Havel był zarazem wielkim politykiem i humanistą" Henryk Wujec: Wierzyliśmy w to, co mówił Havel
- To jeden z założycieli naszej nowoczesnej Europy, jeden z obrońców, fundatorów naszej wolności. Bez takich ludzi na pewno funkcjonowalibyśmy w innym świecie, w gorszym świecie - zaznaczył prof. Nałęcz.

Podkreślił również, że Havel był jednym z twórców "aksamitnego rozwodu" Czech i Słowacji. - Te dwa narody rozstały się bez nienawiści. To kontrastuje z przykładem jugosłowiańskim, gdzie to rozejście się narodów, wcześniej funkcjonujących w jednym państwie, było opłacone morzem krwi - powiedział Tomasz Nałęcz.

Według niego działalność zmarłego w niedzielę ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech, miała też ogromne znaczenie dla rozwoju tego państwa. - Pamiętajmy, że opozycja antykomunistyczna, opozycja demokratyczna w Czechosłowacji działała w trudniejszych warunkach niż w Polsce. Tam był to ruch - w wyniku czystek, represji po "Praskiej Wiośnie" - działający z mniejszym poparciem społecznym. Determinacja musiała być większa, walka była trudniejsza - podkreślił doradca prezydenta.

Odniósł się również do twórczości Havla.- Pisarz, artysta ma tę przewagę nad politykiem, że zostaje jego twórczość, jego dzieła. Po Vaclavie Havlu zostaną jego utwory. I te z czasów komunistycznych, które były takimi manifestami wolności, ale też i te, które powstały, kiedy funkcjonował już w wolnych Czechach, gdy jako prezydent pisał do szuflady - dodał.

- Havel był człowiekiem wielkiej determinacji, ogromnego hartu ducha, człowiekiem niekoniunkturalnym, mówiącym rzeczy także niepopularne, idącym nie zawsze z prądem, ale i pod prąd. To był człowiek wielkiego formatu, humanista wielkiego formatu i mąż stanu wielkiego formatu - zaznaczył Tomasz Nałęcz. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.