Czwartek, 9 października 2014

Minister Dziekoński: Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy o ochronie gruntów

Prezentujący w czwartek w Sejmie stanowisko prezydenta minister Olgierd Dziekoński przekonywał, że grunty rolne klas I-III są bardzo cennym dobrem narodowym i stanowią zasób praktycznie nieodwracalny.

 

Wcześniej minister Olgierd Dziekoński poinformował, że Kancelaria Prezydenta przygotowała nowy projekt ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych i złoży go, jeśli Sejm przyjmie w piątek weto prezydenta do sejmowej ustawy.

W czwartek w Sejmie zaplanowana jest debata nad wetem prezydenta do nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Głosowanie może odbyć się w piątek. Gdyby posłom nie udało się odrzucić weta, a dotąd zdecydowanie za jego odrzuceniem był tylko klub PSL, prezydent zamierza złożyć własny projekt nowelizacji - poinformował PAP minister Dziekoński.

Projekt zakłada, że decyzja o odrolnieniu gruntu na poziomie samorządu, a nie ministra rolnictwa, będzie mogła zapaść w przypadku, jeśli będzie to obszar nie większy niż 0,3 ha, położony w obrębie "zwartej zabudowy wiejskiej", a także w pobliżu dróg publicznych. - Prezydent chce w ten sposób rozwiązać węzeł sprzecznych interesów wokół tej sprawy - powiedział minister Dziekoński.

Bronisław Komorowski zawetował uchwaloną w czerwcu nowelizację ustawy o ochronie gruntów. Zakłada ona, że to samorząd, a nie minister rolnictwa, będzie miał prawo odrolniać grunty rolne klas I-III (do pow. 0,5 ha). Prezydentowi nie spodobał się ten zapis. Uznał, że może on sprzyjać nieuzasadnionemu wykorzystywaniu gruntów do celów niezwiązanych z produkcją rolną. W dyskusjach na temat ustawy wprost pojawiały się zarzuty, że jest ona korzystna dla lobby popierającego budowanie na odrolnionych gruntach elektrowni wiatrowych.

Podczas sierpniowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa minister Olgierd Dziekoński przekonywał posłów, że zawetowana ustawa naraża na szwank ochronę gruntów najbardziej wartościowych. Grunty klas I-III są bowiem szczególnym dobrem narodowym. Sejm odrzuca weto prezydenta większością 3/5 głosów, przy obecności połowy liczby posłów. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.