Sobota, 16 maja 2015

Pokaz „Muzeum Utracone 2015” przed Pałacem Prezydenckim

Z okazji warszawskiej odsłony Nocy Muzeów na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się projekcja filmu będącego częścią projektu „Muzeum Utracone”.


Na dwóch telebimach, ustawionych na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wyświetlono film „Muzeum Utracone”, prezentujące dzieła sztuki, utracone przez Polskę podczas II wojny światowej. Film jest szóstą częścią projektu „Muzeum Utracone”, którego celem jest promocja wiedzy na temat dzieł sztuki, zrabowanych z polskich muzeów i kolekcji prywatnych lub zniszczonych w trakcie II wojny światowej.


- To muzeum jest muzeum nietypowym – to muzeum, które odbudowuje naszą pamięć, otwiera naszą wyobraźnię. To muzeum przypominające o bogactwie polskiej kolekcji sztuki; kolekcji z którymi tak bezlitośnie obyła się historia - powiedział podczas sobotniej projekcji Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP.


- To muzeum, które otwiera naszą wyobraźnię na nasze powinności wobec kultury – podkreślił. Jak przypomniano, w trakcie wojny Polska straciła ponad 70 procent materialnego dorobku kultury, a ponad 516 tys. dzieł sztuki zostało zniszczonych lub zaginionych.


Bohaterem tegorocznego filmu został „polski Indiana Jones”, porucznik Bohdan Urbanowicz, uczestnik Kampanii Wrześniowej i malarz – absolwent warszawskiej ASP, który zajął się tropieniem i odzyskiwaniem utraconego w trakcie wojennego chaosu dziedzictwa kulturowego. Animacja powstała w oparciu o osobiste zapiski Urbanowicza. Obraz prezentuje także utracone dzieła sztuki, m.in. „Portret Franciszki de Savoie-Nemours, M-lled’Aumale, późniejszej królowej portugalskiej” pędzla Francoisa Cloueta, „Autoportret” Jana Matejki czy „W altanie” Aleksandra Gierymskiego.

 

Film opowiada także o miejscach, do których niemiecki okupant zwoził i w których magazynował polskie dzieła sztuki. Przedstawiona została historia Zamku w Fischhorn w Austrii, do którego po upadku powstania warszawskiego, przewieziono liczne obiekty ze skarbca dzieł sztuki w warszawskim Muzeum Narodowym.

 

W Noc Muzeów zwiedzającym udostępniony został także Belweder. (PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.