Niedziela, 7 czerwca 2015

Od niedzieli emir Dubaju z wizytą w Warszawie

W niedzielę do Warszawy z trzydniową wizytą przybył wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, emir Dubaju szejk Mohammed bin Rashid Al-Maktoum. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

 

Jak podkreślił odpowiedzialny za sprawy zagraniczne minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, to najwyższa rangą wizyta przedstawiciela ZEA od nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1989 roku. Bronisław Komorowski złożył wizytę w ZEA w 2013 roku. Zobacz także: Prezydent w Dubaju: Polska bramą do Europy

 

Szejk Mohammed bin Rashid Al-Maktoum przybył do Warszawy w niedzielę wieczorem, a oficjalna część wizyty rozpocznie się w poniedziałek w południe od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

 

Następnie zaplanowane są rozmowy plenarne obu delegacji, a o godz. 13.00 podpisane zostaną polsko-emirackie umowy dwustronne: umowa o współpracy w dziedzinie turystyki, memorandum ds. współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych, list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rolnictwa i bezpieczeństwa żywności, memorandum ws. współpracy w dziedzinie innowacji oraz małej i średniej przedsiębiorczości, memorandum w sprawie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Sharjah a Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

 

Szejk Mohammed bin Rashid Al-Maktoum złoży także wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pozostała część wizyty ma charakter prywatny. Emir Dubaju opuści Warszawę we wtorek.

 

Wizyta - jak mówił minister Sokołowski - ma podkreślić wagę "dynamicznie rozwijających się stosunków dwustronnych na szczeblu politycznym i gospodarczym" i potwierdzić rolę Polski jako ważnego partnera ZEA w tej części Europy. Wizyta ma ponadto wpłynąć na rozwój kontaktów w sferze obronności i bezpieczeństwa m.in. poprzez akredytację emirackiego attaché obrony w Polsce. Zainteresowanie współpracą w sferze obronności dotyczy także szkolenia emirackich lotników i marynarzy w polskich uczelniach wojskowych.

 

Rozmowy mają też dotyczyć zwiększenia zaangażowania emirackiego kapitału w polskiej gospodarce. ZEA są pierwszym partnerem gospodarczym Polski wśród państw Zatoki Perskiej - zaznaczył Jaromir Sokołowski. W 2014 roku obroty handlowe wyniosły 1,3 mld dolarów.

 

Szejk al Maktoum jest wiceprezydentem i premierem ZEA. Urodził się w 1949 roku. Jest trzecim z czterech synów szejka Rashida bin Saeed Al-Maktouma. Ukończył szkołę średnią w Dubaju, a studia na Uniwersytecie Cambridge.

 

W styczniu 2006 roku szejk Al-Maktoum został władzą Dubaju, a następnie Sąd Najwyższy wybrał go na wiceprezydenta ZEA. W lutym tego samego roku został nominowany na premiera. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.