Czwartek, 22 listopada 2012

Min. Dziekoński: Małe i średnie firmy ważne dla gospodarki

Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński

Szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich firm - mówił minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. W czwartek prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z szefami banków w Polsce.

Minister Dziekoński poinformował, że prezydent zauważył podczas spotkania, iż kwestia funkcjonowania sektora bankowego wymaga pilnych i skoordynowanych działań, zarówno w sferze ustawowej, regulacyjnej, jak i dostosowawczej samych banków. Zobacz także: Prezydent z szefami banków o kredytach

 

- Bardzo ważną kwestią jest problem wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Zbudowania dobrego mechanizmu kredytów proeksportowych, jak również poręczeń i zabezpieczeń szczególnie dla małych firm - powiedział Olgierd Dziekoński dziennikarzom.

Dodał, że poglądy te podzielali szefowie największych banków w Polsce, którzy brali udział w spotkaniu. - Na tym spotkaniu wszyscy prezentowali ten punkt widzenia, że szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorstw rodzinnych - podkreślił.

 

Minister Dziekoński powiedział też, że z punktu widzenia działalności sektora bankowego zarysowują się różne tendencje. - Różne banki mają różną sytuację. Niewątpliwie w niektórych daje się zanotować obniżenie akcji kredytowych. Niektóre natomiast mają dość dobry popyt na swoje produkty - stwierdził.

 

Jak tłumaczył, oznacza to, że cały system bankowy "wymaga pewnego dostosowania i kwestia podaży, popytu, jak i systemu regulacyjnego powinna być zgrana w taki sposób, aby utrzymać dobry poziom funkcjonowania akcji kredytowej i dobry poziom dostosowania tej akcji do potrzeb realnego rynku, jak również wsparcia tego realnego rynku różnymi instrumentami".

 

Wśród tych instrumentów wymienił: poręczenia kredytowe, dobre regulacje w zakresie rekomendacji, nadzoru bankowego oraz inne rozwiązania ustawowe, które "pozwolą na utrzymanie dobrego funkcjonowania rynku finansowego w Polsce, a tym samym realnej gospodarki".

 

Minister powiedział też, że prezydent rozmawiał z bankowcami o kredytach dla gospodarstw domowych. - Jeżeli chodzi o kwestie gospodarstw domowych, to jest w tej chwili w trakcie konsultacji społecznych formuła modyfikacji obecnie obowiązującej Rekomendacji T (listy dobrych praktyk dla banków przy sprzedaży kredytów konsumenckich, przygotowanej przez KNF). Ta formuła z pewnością, po przedyskutowaniu i przyjęciu przez Komisję Nadzoru Finansowego, będzie miała wpływ na funkcjonowanie dostępności kredytów dla gospodarstw domowych - wskazał. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.