Środa, 6 marca 2013

Minister Sokołowski: Ukraina w centrum uwagi

Problematyka ukraińska zdominowała dyskusję na spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Francji, Kanclerz Niemiec, szefami rządów Czech, Słowacji i Węgier - powiedział minister Jaromir Sokołowski w wieczornym programie w  TVP Info. - Przywódcy rozmawiali także o pozostałych krajach Partnerstwa Wschodniego i szansach na zacieśnienie ich współpracy z UE - mówił minister po spotkaniu w Belwederze. 

 

W środę prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z Prezydentem Republiki Francuskiej, Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz z Szefami Rządów Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej i Węgier. W spotkaniu uczestniczył także premier Donald Tusk.

Zobacz także: "Wzmocnienie UE odpowiedzią na kryzys"

Jak podkreślił minister Jaromir Sokołowski, rozmowa Bronisława Komorowskiego prezydenta Francji i Kanclerz Niemiec oraz szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, dotyczyła głównie oceny sytuacji w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz szans na podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu partnerstwa w listopadzie w Wilnie.

 

Pytany w TVP Info, jakie są szanse na podpisanie umowy w listopadzie, minister Sokołowski powiedział, że dzisiejsze rozmowy dowiodły, że klimat ku temu sprzyja. - O ile prezydent Janukowycz słowa dotrzyma i ukraiński parlament wprowadzi w życie cały szereg reform, to te szanse na dzisiaj wyglądają zupełnie przyzwoicie. Stąd tak wielka determinacja prezydenta Komorowskiego - podkreślił minister Sokołowski.

 

Minister przypomniał też rozmowy prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy w Wiśle. Zobacz także: "Chcemy pomóc Ukrainie w integracji z Zachodem" I wskazywał, że prezydentowi Komorowskiemu udało się przekonać prezydenta Ukrainy do wykonania pewnego gestu wobec Julii Tymoszenko - z jej celi wyniesiono już  aparaturę monitorującą.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.