Czwartek, 16 września 2010

Komunikat Kancelarii ws. krzyża sprzed Pałacu

Krzyż w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego
Tablica upamiętniająca pracowników KPRP i BBN - ofiary  katastrofy smoleńskiej wmurowana w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego
Wystawa w Sali Rycerskiej

W dniu dzisiejszym krzyż upamiętniający żałobę narodową po katastrofie 10 kwietnia br. pod Smoleńskiem został przeniesiony do kaplicy w Pałacu Prezydenckim.


Został tam ustawiony obok niedawno odsłoniętej i poświęconej tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary katastrofy związane z urzędem prezydenckim. Będzie tam czekał na dogodny moment sprzyjający wykonaniu umowy zawartej 21 lipca br. pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Kurią Warszawską i organizacjami harcerskimi o przeniesieniu do kościoła św. Anny.

Trwanie dotychczasowego stanu rzeczy godziło w autorytet państwa i Kościoła i raniło uczucia religijne wielu Polaków. Krzyż stał się zakładnikiem gry politycznej i sporów światopoglądowych pomimo apeli biskupów o przeniesienie go w godne miejsce.

Swemu bólowi związanemu z zaistniałą sytuacją dali między innymi wyraz przedstawiciele 28 rodzin ofiar katastrofy. W liście do Pani Prezydentowej z 9 września br. napisali o potrzebie ukojenia złych emocji tych, którzy dziś w ferworze walki politycznej zdają się nie dostrzegać cierpienia rodzin. Zgłosili też gotowość do zawiezienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do Smoleńska, na miejsce tragicznej śmierci ich bliskich.

Trzeba w tych słowach dostrzec przejaw troski i niepokoju. Trzeba też w nich widzieć możliwość dodatkowego etapu w drodze krzyża do kościoła św. Anny.
Zobacz także: Odsłonięcie tablicy w pałacowej kaplicy Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy Wspólny komunikat w sprawie krzyża przed Pałacem
Podobnie w inicjatywie wspólnej podróży – pielgrzymki do Smoleńska trzeba dostrzec szansę na ukształtowanie się właściwego i w pełni uprawnionego partnera do rozmów o czasie i sposobie trwałego upamiętnienia wszystkich ofiar smoleńskiego dramatu.

Wszyscy czujemy, że takie upamiętnienie powinno powstać w wyniku zgody, a nie konfliktu.

 

Przeczytaj także: Oświadczenie kurii w związku z dzisiejszym przeniesieniem Krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do Kaplicy Prezydenckiej
 

Pliki do pobrania

Komunikat [PDF,98KB]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.