Środa, 15 grudnia 2010

Prezydent: Zawód lekarza jest formą powołania

Forum Debaty Publicznej w Belwederze pod hasłem „Solidarne Społeczeństwo, bezpieczna rodzina”
Dr Maciej Piróg, Doradca Prezydenta RP ds. zdrowia

Prezydent Bronisław Komorowski podczas środowej debaty nt. kształcenia kadr medycznych powołał na doradcę ds. zdrowia dyrektora CZD Macieja Piroga. Debata toczyła się m.in. wokół likwidacji stażu podyplomowego i LEP-u, co zakłada rządowy projekt.


W Forum Debaty Publicznej, które odbyło się w Belwederze pod hasłem "Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina" wzięli udział przedstawiciele środowisk medycznych, branżowych organizacji samorządowych, pozarządowych, a także przedstawiciele środowisk nauki oraz eksperci.


Prezydent Komorowski zapowiedział, że planowane są kolejne spotkania dotyczące ochrony zdrowia i kształcenia lekarzy z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz.


Bronisław Komorowski podkreślił, że zawód lekarza jest formą powołania. Zaznaczył, że w dyskusji pełni on rolę słuchającego, gdyż zależy mu na zapoznaniu się z uwagami i opiniami ekspertów. Jak ocenił, do tej pory "wykonano ogromną pracę" w celu naprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Zaznaczył, że jej efekty są już widoczne.
Przed debatą dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg otrzymał z rąk prezydenta akt powołania na doradcę ds. zdrowia.


Dr Piróg podkreślał, że zmiany dot. kształcenia lekarzy idą w dobrym kierunku. Dodał, że mówi o tym wiele środowisk. W jego ocenie po zlikwidowaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (zakłada to rządowy projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) musi pozostać jakaś forma weryfikacji wiedzy zdobytej w czasie studiów. - Nie byłoby dobrze, gdyby takiej formy nie było w Polsce, ona być powinna. (...) Do dyskusji jest, czy to powinien być egzamin na poziomie krajowym, czy uczelnianym - podkreślił doradca prezydenta.


Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marek Krawczyk zaproponował, aby studenci kierunków medycznych zdawali dwa egzaminy: jeden po trzecim, a drugi po szóstym roku studiów; ten drugi byłby przeprowadzany we wszystkich uczelniach medycznych tego samego dnia. "Pozwoliłby utrzymać ranking uczelni medycznych, a wynik egzaminu określałby wybór specjalizacji przez studenta" - dodał.


Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaznaczył, że środowisko lekarzy jest przeciwne likwidacji stażu podyplomowego i Lekarskiego Egzaminu Państwowego. - Słabo wykształcony lekarz oznacza dużą liczbę komplikacji, a tym samym dodatkowe koszty - podkreślił.


Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska zwróciła z kolei uwagę, by kształcić studentów w kwestii porozumiewania się z pacjentem. "Personel bardzo często nie potrafi przekazać pacjentowi informacji, przede wszystkim tych trudnych" - zaznaczyła.


Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska uważa, że należy naprawić system kształcenia podyplomowego pielęgniarek, a także stworzyć dla nich ścieżkę rozwoju zawodowego. Zwróciła także uwagę, że kształcenie pielęgniarek powinno być dostosowane do potrzeb rynku pracy. "Jest potrzeba wprowadzenia kierunków zamawianych" - dodała.


Przewodniczący stowarzyszenia Primum non nocere Adam Sandauer zasugerował z kolei, aby nauczanie na studiach medycznych zawierało więcej zajęć dot. etyki.

 

Prezydent podkreślił, że dzięki środowemu spotkaniu otrzymał "duży pakiet informacji". Dodał, że zabrakło mu jednak danych o kosztach finansowych przeprowadzania LEP i o jego efektach.


Maciej Piróg od 2002 r. jest dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od 1999 r. do 2000 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pełnił także funkcję wicewojewody opolskiego. Posiada specjalizację pierwszego stopnia z pediatrii oraz drugiego stopnia z zakresu organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego.


Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych likwiduje Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, a także staż medyczny. Według resortu zdrowia doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, że te egzaminy, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną. Według MZ, likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.