Czwartek, 13 stycznia 2011

Komunikat ws. wypowiedzi Ludwika Dorna w TVN24

W związku z wypowiedzią Pana Posła Ludwika Dorna, która padła podczas programu „Fakty po Faktach”, w dniu 12 stycznia b.r., pragnę stanowczo zaprotestować przeciw przypisywaniu Panu Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu słów, których nie wypowiedział.


Poseł Ludwik Dorn stwierdził: „w ostatnich dniach bardzo negatywną rolę odegrał Pan Prezydent Rzeczypospolitej, pan Bronisław Komorowski, który powiedział prawda jest arcyboleśnie prosta, polscy piloci. W jakimś sensie prawda, ale nie rozróżnił pomiędzy warunkami koniecznymi, a warunkami wystarczającymi. Innymi słowy, żeby doszło do katastrofy, musiały nastąpić błędy pilotów i błędy kontrolerów”.


W rzeczywistości, podczas wywiadu zrealizowanego dla TVP Info i wyemitowanego 1 stycznia b.r., Prezydent RP powiedział: „W katastrofie smoleńskiej najważniejsze było to, że podjęto próbę lądowania w warunkach klimatycznych (...) braku widoczności, w których absolutnie ta próba lądowania nie powinna mieć miejsca. Wszystkie inne kwestie są to sprawy dodatkowe. One mogły (...) utrudnić sytuację. Ale to jest podstawowy powód i radziłbym nie szukać jakichś ekstra nadzwyczajnych wytłumaczeń, bo niestety - w moim przekonaniu - sprawa jest w sposób arcybolesny prosta.”


Oczywiste jest, że ta wypowiedź Pana Prezydenta nie przesądza o niczyjej winie.


Jacek Michałowski
Szef Kancelarii Prezydenta RP
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.