Niedziela, 13 lutego 2011

Prezydent z niepokojem obserwuje sytuację na Białorusi

Pałac Prezydencki

Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że prawdopodobnie w poniedziałek poda informacje, jakie działania podejmie Bronisław Komorowski w związku ze skazaniem na areszt Andrzeja Poczobuta, nieuznawanego przez władze w Mińsku działacza Związku Polaków na Białorusi.


- Pan prezydent z niepokojem obserwuje to, co dzieje się na Białorusi - także wyrok, który zapadł w sprawie pana Poczobuta. W tej chwili rozważane są możliwości reakcji. Najprawdopodobniej w poniedziałek Kancelaria poda informację, jakie działania podejmie prezydent – powiedziała w niedzielę PAP Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.


Rada Naczelna ZPB ogłosiła w niedzielę list otwarty, w którym zwraca się do Bronisława Komorowskiego, "by zabrał głos" w sprawie Poczobuta, a także w sprawie działań wobec "innych członków organizacji".


Poczobut, szef Rady Naczelnej ZPB i dziennikarz "Gazety Wyborczej" został skazany w piątek przez sąd w Mińsku na 15 dni aresztu administracyjnego za udział w manifestacji opozycji w Mińsku 19 grudnia 2010 r., w wieczór po wyborach prezydenckich. Sąd uznał, że brał "aktywny udział" w demonstracji, choć Poczobut argumentował, że wykonywał wówczas pracę dziennikarską. Jego sprawę rozpatrywano po raz kolejny - bezpośrednio po demonstracji sąd wydał łagodniejszy wyrok.


W liście działacze ZPB apelują do Bronisława Komorowskiego, by "zainicjował działania Państwa Polskiego, mające na celu doprowadzenie do uwolnienia Andrzeja Poczobuta i zaprzestania szykan wobec innych działaczy Związku Polaków".

 

(PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.