Sobota, 19 lutego 2011

Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP w sprawie obchodów 1. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi obchodów 1. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, Kancelaria Prezydenta RP ponownie informuje:


• na prośbę Rodzin ofiar katastrofy patronat nad ich pielgrzymką do Smoleńska objęła Pierwsza Dama Pani Anna Komorowska, podobnie jak miało to miejsce 10 października 2010 roku


• na polecenie Prezydenta RP, Kancelaria Prezydenta chce nieść wszelką niezbędną pomoc organizacyjną i logistyczną Rodzinom w organizacji pielgrzymki, jak i ułatwić i zabezpieczyć udział Rodzin w innych wydarzeniach obchodów 10 kwietnia (przeloty, transfery w Smoleńsku i Warszawie, noclegi, etc.)


• intencją Pary Prezydenckiej jest wsparcie organizacyjne Rodzin w obchodach rocznicy katastrofy, z poszanowaniem decyzji i autonomii Rodzin


• jedynym punktem obchodów 10 kwietnia 2011 roku, którego głównym organizatorem jest KPRP, są państwowe obchody na Powązkach

 

W sprawie nieporozumień wokół tzw. Uroczystej kolacji dla Rodzin wydawanej przez Parę Prezydencką 10 kwietnia 2011 roku, chcemy wyjaśnić, że w żadnym momencie rozmów z Rodzinami, KPRP nie proponowała uroczystej kolacji.


KPRP zasygnalizowała, że jeśli Rodziny będą sobie życzyły spotkać się na koniec uroczystości we własnym gronie, to Para Prezydencka gotowa jest zaproponować takie spotkanie w Belwederze.


Liczymy, że uda się uzgodnić program uroczystości uwzględniający oczekiwania Rodzin i opinii publicznej, tak by można było przeżyć 1. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w nastroju refleksji i żałoby po tragicznie zmarłych.

 

Biuro Prasowe KPRP
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.