Wtorek, 15 marca 2011

Komunikat Kancelarii Prezydenta RP

Pałac Prezydencki w Warszawie

Kancelaria Prezydenta RP uprzejmie informuje, iż Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski skorzystał z prawa łaski w stosunku do 52 osób – w sprawach, które wpłynęły do Kancelarii Prezydenta w ubiegłych latach i nie zostały dotąd rozpatrzone.

We wszystkich tych sprawach sądy wydały pozytywne opinie, a Prokurator Generalny przedstawił Prezydentowi RP pozytywne wnioski o skorzystanie z prawa łaski.

Spośród ww. 52 osób ułaskawionych dwie sprawy zostały wszczęte w trybie art. 567§2 kpk (z urzędu) przez Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego. Sprawy były wszczęte z urzędu w dniach 9.06.2009 r. oraz 26.11.2009 r.

W obydwu ww. sprawach sądy orzekające w obydwu instancjach wydały pozytywne opinie, a Prokurator Generalny przedstawił pozytywne wnioski o skorzystanie z prawa łaski.
   
W czterech innych sprawach Prokurator Generalny wszczął postępowanie ułaskawieniowe z urzędu na podstawie art. 567§1 kpk i przedstawił pozytywne wnioski o skorzystanie z prawa łaski.

Natomiast Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski dotychczas w żadnej sprawie nie podejmował decyzji o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego w trybie art. 567§2 kpk.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.