Czwartek, 24 marca 2011

Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP

Pałac Prezydencki

W związku z publikacją artykułu „Zniewaga pod węgierską tablicą” w „Naszym Dzienniku”,  Nr 69 (4000) z 24 marca 2011 roku Kancelaria Prezydenta RP oświadcza, co następuje:


1) Nieprawdą jest, że przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP „blokowali inicjatywę umieszczenia na frontonie jednego z warszawskich budynków tablicy upamiętniającej pomoc Budapesztu w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku”.


2) Nieprawdą jest, że decyzja o włączeniu do programu wizyty odsłonięcia tablicy była podjęta pod jakąkolwiek presją. Nieprawdą jest również, że „minister Jaromir Sokołowski tłumaczył (…) obawą przed reakcją... Rosjan” rzekomą zwłokę z podjęciem decyzji o uczestnictwie Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego w uroczystym odsłonięciu tablicy.


3) Nieprawdą jest, że Ambasada Republiki Węgierskiej w Warszawie groziła, że „jeśli do odsłonięcia tablicy nie dojdzie, o kompromitującym Kancelarię Prezydenta zdarzeniu poinformuje media”.


4) Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kancelaria Prezydenta nie podejmowała decyzji ani nie była stroną w sprawie wmurowania tablicy. Wniosek o umieszczenie odsłonięcia tablicy w programie wizyty Prezydenta Republiki Węgierskiej w Warszawie wpłynął do Kancelarii Prezydenta RP od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. KP RP ustosunkowała się do niego pozytywnie po zapoznaniu się z projektem tablicy i jej lokalizacją.


5) Zgodnie z dyplomatyczną praktyką do dnia poprzedzającego dwudniową i bogatą w wydarzenia wizytę trwało ustalanie jej ostatnich szczegółów programowych ze stroną węgierską. Równolegle strona polska przygotowywała stosowną uroczystość odsłonięcia tablicy. Współpraca z przedstawicielami RW przebiegała bardzo sprawnie i bezproblemowo.


6) Polskę i Węgry łączy przyjaźń, współpraca i pamięć o chwilach ważnych w historii obu krajów. Kolejnym tego przejawem będzie odsłonięcie pomnika katyńskiego przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta RW Pana Pála Schmitta w Budapeszcie w dniu 8 kwietnia 2011 roku.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.