Niedziela, 17 kwietnia 2011

Szef KPRP: Przewiduję, że wybory będą dwudniowe

Jacek Michałowski

Przewiduję, że tegoroczne wybory parlamentarne będą dwudniowe - powiedział w niedzielę przebywający z wizytą w Odessie szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

 

Jednocześnie Michałowski podkreślił, że ostateczna decyzja czy wybory będą jedno-, czy dwudniowe zależy od prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Mogę powiedzieć tylko, co przewiduję: że wybory będą dwudniowe, a co będzie - zobaczymy - powiedział dziennikarzom.


Jacek Michałowski zaznaczył, że rozmawiał na temat przeprowadzenia dwudniowych wyborów m.in. z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Dodał, że część z nich zwracała uwagę, jak istotne jest, aby coraz więcej osób brało udział w wyborach.


W opinii szefa Kancelarii Prezydenta dwudniowe wybory "dają gwarancję, a w każdym razie zwiększają prawdopodobieństwo", że więcej Polaków weźmie udział w głosowaniu.


W połowie stycznia prezydent Bronisław Komorowski podpisał kodeks wyborczy, który przewiduje m.in. możliwość dwudniowego głosowania.


Bronisław Komorowski na początku marca spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, w tym z organizatorami kampanii profrekwencyjnych.

Zobacz także: Prezydent po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi Prezydent z premierem o terminie wyborów Prezydent rozpocznie konsultacje ws. wyborów od PKW Prezydent podpisał Kodeks wyborczy Min. Nowak o konsultacjach prezydenta ws. terminu wyborów
- Pan prezydent stoi na stanowisku, że nie ma żadnych przeszkód natury konstytucyjnej, jeśli chodzi o organizację dwudniowych wyborów. Niemniej jednak bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, na ile te dwudniowe wybory podniosą frekwencję wyborczą - mówiła po spotkaniu dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.


Poinformowała, że decyzję o zarządzeniu wyborów prezydent podejmie między 1 a 7 sierpnia.


Michałowski przebywa Odessie w związku z obchodami 70. rocznicy śmieci gen. Mariusza Zaruskiego - legionisty, pioniera polskiego żeglarstwa i taternika, który studiował w tym mieście. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.