Sobota, 4 czerwca 2011

Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej

Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej
Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej
Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej

Konkurs dla dziennikarzy prasy lokalnej „Filary demokracji Lokalnej” rozstrzygnięty. Nagrody i wyróżnienia wręczył prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Chciałbym, żeby awansowało zrozumienie wagi i znaczenia - dla budowy demokracji w Polsce –prasy lokalnej. Mam świadomość, że nie zawsze jest to łatwe, czasami jest to bardzo trudne, czasami jest to orka na ugorze, ale jest to obszar działania, bez którego trudno wyobrazić sobie praktyczną demokrację, praktyczne wydanie Polski obywatelskiej - powiedział prezydent. 

 

W ogłoszonym przez Kancelarię Prezydenta konkursie uczestnicy walczyli o nagrody w dwóch kategoriach: 

  

1. Małe Ojczyzny - najlepsze teksty historyczne publikowane w prasie lokalnej od 1.01.2010 do 31.12.2010 roku.

2. Historia Mojej Gazety - esej opowiadający historię powstania i rozwoju działającej gazety lokalnej, napisany przez wydawcę specjalnie na potrzeby tego konkursu.

 

Xawery Piśniak „Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie”  wygrał w kategorii Małe Ojczyzny. Nagrodę otrzymał za tekst „To nie jest twój kraj”- opowiada historię żydowskiego emigranta, który po powrocie do Polski żyje w małym wiejskim środowisku, przed którym przez długie lata nie przyznawał się do swoich żydowskich korzeni .  Zwycięzca odebrał statuetkę „Filary Demokracji Lokalnej” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł., ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

 

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Jerzy Karkoszka - tygodnik „Pojezierze Drawskie” za tekst "Bratobójcza bitwa”; Marta Goździk - "Wspólnota Parczewska" za tekst „Nie możesz mi płacić za serce” oraz Aleksandra Solarewicz - „Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie" za tekst „Nic mi nie mogli zrobić”.

 

Nagrodę w kategorii „Historia Mojej Gazety” otrzymał Aleksander Świeykowski - ”Kulisy powiatu Kluczbork Olesno”. Zwycięzca odebrał statuetkę „Filary Demokracji Lokalnej” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł., ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

 

- Za ten trud, za osiągnięcia serdecznie dziękuję. To może być źródłem satysfakcji, dla autorów, wydawców, ale przede wszystkim dla czytelników dla Państwa odbiorców Państwa pracy –powiedział prezydent. Nawiązując do 22. rocznicy wyborów 4 czerwca ’89, zaznaczył, że prasa lokalna ma swoje miejsce w trwałym zabudowywaniu polskiej wolności.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.