Czwartek, 9 czerwca 2011

„Archiwa Przełomu 1989-1991” dostępne w Internecie

„Archiwa Przełomu 1989 - 1991” będą dostępne w Internecie
„Archiwa Przełomu 1989 - 1991” będą dostępne w Internecie
„Archiwa Przełomu 1989 - 1991” będą dostępne w Internecie
„Archiwa Przełomu 1989 - 1991” będą dostępne w Internecie

Kopie oryginalnych dokumentów i materiałów z pierwszych lat polskiej transformacji ustrojowej będą dostępne w Internecie. Upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii to cel projektu pt. „Archiwa Przełomu 1989 – 1991” - pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 


Współautorami projektu „Archiwa Przełomu 1989 – 1991” są Kancelaria Prezydenta RP i Kancelaria Senatu RP. Szczegóły projektu przedstawili w czwartek na wspólnej konferencji prasowej Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz Szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska. 

 

Kancelaria Prezydenta RP i Kancelaria Senatu RP udostępnią w Internecie kopie cyfrowych oryginalnych dokumentów i materiałów ikonograficznych z pierwszych lat transformacji ustrojowej, politycznej i gospodarczej. Chcą w ten sposób ułatwić społeczeństwu dostęp do źródłowych dokumentów dotyczących najnowszej historii politycznej naszego kraju, ocalić i utrwalić w pamięci narodowej ważny rozdział z najnowszej historii odrodzonej Rzeczypospolitej.

 

Każdy może dołożyć swoją „cegiełkę” do wspólnej pamięci i umacniania dumy narodowej z naszych polskich dokonań. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zachęca Polaków do przejrzenia domowych archiwów, gdzie mogą znaleźć się plakaty, ulotki i dokumenty, które mogłyby być uzupełnieniem zbiorów.  Jeśli ktoś ma w domu archiwalne dokumenty z tamtego czasu i chce je udostępnić w celu sporządzenia kopii cyfrowych, może skontaktować się z Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, tel. 022 695 17 25.

 

Już wkrótce na oficjalnych stronach Prezydenta RP i Senatu RP, w osobnym linku oznaczonym logo „AP 1989-1991” znajdą się aktualne informacje o zgromadzonych zbiorach archiwalnych, a w następnym etapie ich ogólnopolski elektroniczny katalog. Będzie tam można zobaczyć archiwalne dokumenty, fotografie, plakaty, posłuchać nagrań czy obejrzeć filmy. Oba archiwa – prezydenckie i senackie będą starały się udostępnić zebrane dokumenty i informacje o nich w sposób jak najbardziej przyjazny dla użytkowników.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.