Czwartek, 9 czerwca 2011

Prezydent za budową "otwartego rządu"

Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja

Prezydent Bronisław Komorowski opowiedział się w czwartek za realizowaniem w Polsce koncepcji "otwartego rządu", by - jak mówił - obywatel nie musiał "wydzierać państwu informacji".

Prezydent Bronisław Komorowski wziął w czwartek udział w Belwederze w konferencji "Rzeczpospolita 2.0", podczas której zaprezentowano "Mapę drogową otwartego rządu w Polsce".

Jest to raport przygotowany przez "Centrum Cyfrowe Projekt: Polska", niezależny think-thank zajmujący się m.in. kwestią tworzenia "otwartego rządu". Według założeń "otwartego rządu", państwo oraz administracja publiczna na wszystkich szczeblach powinny być w jak największym stopniu otwarte i dostępne do wglądu dla obywateli dzięki otwartości zasobów oraz procedur działania. Dotyczy to przede wszystkim swobodnego dostępu do dokumentów i danych wytwarzanych przez instytucje publiczne - czytamy w raporcie.

Występując podczas konferencji prezydent Komorowski podkreślał konieczność większego zaangażowania obywateli we własne państwo.

- Bez wiedzy, bez dostępności do informacji, trudno sobie wyobrażać angażowanie się ludzi inne niż angażowanie się przeciw państwu, wydzierania państwu informacji, niekoniecznie szlachetnego wykorzystywania tych informacji - mówił prezydent.

W procesach związanych z budową "otwartego rządu" prezydent widzi nie tylko możliwość usprawnienia państwa i administrowania nim, ale również szansę na zwiększenie partycypacji obywateli w procesach demokratycznych.

Odnosząc się do określenia "otwarty rząd", Bronisław Komorowski zaznaczył, że chodzi nie tylko o szczebel rządowy, ale także samorządowy. Prezydent zwrócił uwagę, że mówiąc na ten temat nie uniknie się pytania o granice otwartości, dostępności informacji.

- Nie uniknie się dyskusji o tym, gdzie trzeba - w imię uczciwości, mówiąc o otwartości i przejrzystości - powiedzieć obywatelom, że w ich interesie leży to, aby niektóre, ale dobrze zdefiniowane obszary pozostawały domeną odpowiedzialności, ale i wiedzy tych, którym powierzyli odpowiedzialność za swój własny los - mówił Bronisław Komorowski.

Według prezydenta, w dyskusji o budowie "otwartego państwa" warto mieć odwagę definiowania tej drugiej strony, czyli tego, co musi być objęte elementem tajemnicy.

Prezydent, odnosząc się do raportu podkreślił, że powinien on zostać opatrzony kalendarzem wdrażania w życie jego poszczególnych elementów.

- Chciałem wyrazić przekonanie, że ta mapa drogowa będzie również uzupełniona, w wyniku wspólnego myślenia o coś, bez czego mapa nie może funkcjonować, to znaczy na mapie muszą być podane kilometry, tu może nie w kilometrach, ale w miesiącach i latach warto byłoby określić ambitne zadania wdrażania nowych rozwiązań - powiedział prezydent.

Jak ocenił, Polakom zawsze lepiej idzie budowanie prognoz dosyć odległych i przyjmowanie pewnych planów odległych w czasie ich realizacji albo w ogóle bez określania czasu realizacji.

- Według mnie warto powoli zmieniać obyczaj Polski i do dobrych pomysłów warto starać się dodawać mapę drogową uzupełnioną o kalendarz politycznych działań tak, abyśmy mieli poczucie większej realności składanych propozycji - powiedział prezydent. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.