Wtorek, 14 czerwca 2011

Prezydent o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Rozrastająca się biurokracja jest problemem, z którym trzeba walczyć, ale trzeba walczyć w zgodzie z konstytucją - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski.  Odniósł się w ten sposób do wtorkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który podzielił jego zastrzeżenia do ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i uznał, że ustawa nie może wejść w życie. Ustawa zakładała zwolnienie 10 proc. pracowników.

Pzebywający w Poznaniu prezydent powiedział  dziennikarzom, że kierując ustawę do TK wypełniał swoją rolę strażnika konstytucyjności uregulowań prawnych.  - Oczywiście trzeba szukać rozwiązań, które by pozwoliły na skuteczną walkę z przerostami w zatrudnieniu w administracji publicznej. Bo niewątpliwie rozrastająca się biurokracja, jest problemem, z którym trzeba walczyć, ale trzeba walczyć w zgodzie z konstytucją - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent przypomniał też, że wskazywał i wskazuje na możliwości działania na rzecz ograniczenia nadmiernego zatrudnienia.

- Po pierwsze przez niezatrudnianie bez potrzeby, a po drugie poprzez wykorzystanie istniejących przepisów, które bez automatyzmu takiego działania, ale jednak dają poszczególnym ministrom i szefom urzędów daleko idące możliwości dokonywania korekt, jeśli chodzi o przerosty administracyjne - powiedział prezydent.

 

Wcześniej dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że prezydent był i jest zwolennikiem ograniczania nadmiernie rozbudowanej administracji. Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że w ocenie prezydenta niektóre przepisy tej ustawy budziły "istotne wątpliwości" co do ich konstytucyjności i w związku z tym Bronisław Komorowski uznał za właściwe skierowanie ustawy do TK. - Prezydent, stojąc na straży konstytucji, uważał, że jest to rozwiązanie słuszne - dodała.

Prezydent Bronisław Komorowski konsekwentnie jednak był i jest zwolennikiem ograniczania nadmiernie rozbudowanej administracji i poszukiwania skutecznych rozwiązań - niekoniecznie ustawowych - w tym zakresie – zaznaczyła J. Trzaska-Wieczorek. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.