Piątek, 18 listopada 2011

Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych"

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski

Jak ułatwić nam wszystkim szybki i bezpłatny dostęp do źródłowych dokumentów dotyczących najnowszej historii politycznej naszego kraju? Jak utrwalić w pamięci narodowej ważny rozdział najnowszej historii odrodzonej Rzeczypospolitej, jakim były pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i w pełni wolne wybory do Senatu w 1989 roku oraz wiele wydarzeń, które całkowicie odmieniły życie Polaków?
 

To tylko kilka z pytań, wokół których toczyć się będzie dyskusja nad wspólnym projektem Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu RP – utworzenia
internetowego archiwum polskiej transformacji pod nazwą „Archiwa Przełomu 1989-1991”. Seminarium odbędzie się 22 listopada 2011 r. w gmachu Senatu.

  Zobacz także: „Archiwa Przełomu 1989-1991” dostępne w Internecie

Do realizacji projektu, który objął honorowym patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski, włączyło się już wiele osób prywatnych i ponad 30 uczestników instytucjonalnych reprezentujących archiwa państwowe, biblioteki, urzędy, ośrodki naukowe i akademickie w kraju i zagranicą.

 

Deklaracje współpracy złożyli m.in. Kancelaria Sejmu RP i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Nadal jednak bogata i ciekawa dokumentacja z pierwszych lat polskich przemian jest rozproszona i nie do końca odkryta, stąd ponawiamy apel o jej udostępnienie w celu wykonania kopii cyfrowych.

 

 

 

Pierwsze seminarium z zapowiadanego cyklu corocznych spotkań pt. „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" odbędzie się w budynku Senatu RP. Jego uczestnicy przypomną działalność Komitetów Obywatelskich i Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, nakreślą obraz parlamentu z lat 1989-1991 i odradzającego się samorządu terytorialnego, a przede wszystkim zaproponują konkretne rozwiązania dotyczące przyszłości i zasad funkcjonowania pierwszego internetowego archiwum polskiej transformacji.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.