Poniedziałek, 3 czerwca 2013

Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej

Małgorzata Lichecka, autorka cyklu artykułów pt. „Upadek domu Fleischera” opublikowanych w Nowinach Gliwickich została laureatką konkursu Filary Demokracji Lokalnej. Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wskazywał, że z okazji Święta Wolności – 4 czerwca warto wydobyć jeszcze jeden aspekt wolności, jakim jest wolność słowa, ale realizowana w wymiarze mediów lokalnych. Jak dodał, wolność realizowana w takim właśnie wymiarze ma ogromne znaczenie dla kształtowania nie tylko przyzwyczajeń do wolności słowa, ale również udziału ludzi w wolności.

 

Prezydent przyznał, że prasa lokalna ma swoje kłopoty, ale – wyraził nadzieję - że ma też swoje ogromne źródła satysfakcji. Wskazywał na zdolność do poruszania tematów, które w sposób autentyczny wywołują dumę środowiska lokalnego, refleksję albo poruszają problemy bardzo bliskie ludziom.

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że media lokalne mają szczególną łatwość i szczególną misję, jaką jest bycie najbliżej codziennych spraw ważnych dla społeczności lokalnych.

 

Prezydent gratulował laureatom i wyróżnionym, zachęcał też, aby w dalszym ciągu korzystali z wolności, także wolności słowa, która w naszym kraju zagościła od 4 czerwca 1989 roku. - Wolność ma to do siebie, że nie jest stanem danym raz na zawsze, trzeba zawsze o nią zabiegać, dbać, podlewać jak roślinę, aby rosła coraz piękniejsza, aby ludzie, czytelnicy mieli świadomość, że oni też są odpowiedzialni za realizację wolności – powiedział.

 

Bronisław Komorowski mówił również, że sytuacja w Polsce dojrzała do pogłębienia obywatelskości samorządności polskiej. Dodał, że pewnie po wakacjach zostanie skierowany do parlamentu, projekt ustawy przewidujący pogłębianie samorządności i obywatelskich możliwości w ramach samorządu. - Sądzę, że wszystkim nam leży na sercu, aby polska wolność miała wymiar coraz bardziej obywatelski - zaznaczył prezydent.


Nagrodę główną - statuetkę oraz tablet otrzymała Małgorzata Lichecka za cykl artykułów: "Upadek domu Fleischera", opublikowanych w Nowinach Gliwickich.

 

Autorka przedstawiła historię zaprojektowanego przez wiedeńskiego architekta domu przedpogrzebowego stojącego na cmentarzu żydowskim w Gliwicach. Dom dziś zaniedbany i opuszczony jest śladem społeczności żydowskiej. Autorka rekonstruuje losy budynku na podstawie znalezionych w archiwach notatek prasowych sprzed ponad stu lat oraz rozmów z osobami zaangażowanymi w zachowanie lokalnego dziedzictwa. Jury konkursu za szczególnie cenną uznało ciekawą formę tekstu, przeplatanie czasu i miejsca, dzięki któremu czytelnik wyobraża sobie i znanego architekta przy pracy i widzi stan dzisiejszy budynku.

 

Wyróżnienia otrzymały:

  • Marta Ringart-Orłowska za artykuł „Lata 1772-1997: Pechowy opat” opublikowany w Kurierze Gmin.

Opisane z rozmachem śledztwo w sprawie losów szczątków żyjącego w XVII w. opata Arnolda Freibergera, twórcy świetności opactwa w Lubiążu. Czytelnik otrzymuje pełnowymiarowy portret duchownego: świetnego dyplomaty, mecenasa sztuki, uzdolnionego zarządcy dóbr kościelnych.Szczątki pochowanego zapewne pod posadzką kościoła opata spoczywały do czasu prowadzonych w latach 80. XX wieku badań archeologicznych.

  • Sylwia Wysocka za artykuł „Spadał na szkołę, wyprowadził, zginął w pustym polu” opublikowany w Tygodniku Pałuki.

Autorka wzruszającego artykułu przypomniała nie tak dawne, ale szerzej nieznane wydarzenia. We wrześniu 1982 roku w Rogowie zginał pilot Stanisław Pawlak, podczas pilotowania MiG-a. Mógł się katapultować ze spadającej maszyny, ale wyprowadził ją tak, aby nie spadła na budynek szkoły. Jego czyn upamiętnia tablica na rynku i obelisk w miejscu śmierci.

Ponadto:


dodatkowe, specjalne wyróżnienie kanału informacyjnego TVP Info otrzymała:

 

  • Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska za artykuł „Życie jak w kinie” opublikowany w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej.

Wyróżnienie zostało przyznane za oryginalne zaprezentowanie repremiery przedwojennego filmu „Pan Tadeusz” oraz historii rudzkiego kinematografu i rodziny jego właścicielki.

 

dodatkowe, specjalne wyróżnienie Serwisu Samorządowego LEX otrzymał:

 

  • Grzegorz Skorupski za artykuł „Problemy z władzą samorządową, czyli kolejna część obrazków z początków XIX wieku” opublikowany w gazecie Życie Gostynia.

Autor opowiada w barwny i przystępny sposób o historii Gostynia, budując wiedzę i świadomość społeczności lokalnej, a nagrodzony artykuł stał się częścią popularnej wśród mieszkańców miasta gry miejskiej, która promuje historię i najważniejsze atrakcje Gostynia.

 

Laureatów konkursu ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP wyłoniło jury w składzie:

 

• Ewa Barlik, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych,
• Agata Żelazowska-Cieśla, Gazeta Wyborcza,
• Jan Szul, TVP Info,
• Przemysław Szubartowicz, Polskie Radio Program Pierwszy

 

W uroczystości wzięli udział ministrowie w KPRP Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak, a także Doradcy Prezydenta RP.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.