Jacek Michałowski - Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Jacek Michałowski - Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Jacek Michałowski urodził się w Warszawie w 1955 roku. Absolwent Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Od 1975 roku członek Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W połowie lat 70. zaangażował się w działalność opozycyjną.

 

Współpracownik Komitetu Obrony Robotników, a następnie Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. W latach 1980 – 1981 sekretarz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej M.St. Warszawy. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował ze strukturami opozycji demokratycznej. W latach 80. psycholog-psychoterapeuta w osiedlowym Ośrodku Zdrowia Psychicznego „Synapsis” na Ursynowie.


Od 1989 do 1998 roku pracował w Kancelarii Senatu RP, pierwszym stworzonym od podstaw niekomunistycznym urzędzie w Polsce. Pełnił tam między innymi funkcję dyrektora Biura Studiów i Analiz oraz doradcy wicemarszałka Senatu Andrzeja Wielowieyskiego.


Od 1998 do 2000 roku dyrektor generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka.


W latach 2000-2010 był dyrektorem programowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kierował przedsięwzięciami z zakresu dyplomacji społecznej i dzielenia się doświadczeniami transformacji ustrojowej w Polsce z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. W Fundacji angażował się także w działania na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz aktywizacji społeczności lokalnych w małych miejscowościach i na wsi.


10 kwietnia 2010 r. powołany przez Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisko Sekretarza Stanu, p.o. Szefa Kancelarii Prezydenta RP. 7 lipca 2010 r. powołany na stanowisko Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Żonaty, dwoje dzieci, trzy wnuczki, jeden wnuk.
 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.