Wtorek, 22 stycznia 2013

„Powstanie Styczniowe ma wymiar międzynarodowy"

- Powstanie Styczniowe to wydarzenie, które nas wiąże i łączy z wieloma narodami, które tak, jak Polacy kochali, marzyli, walczyli albo cieszyli się wolnością – podkreślił prezydent otwierając wystawę pt. „Powstanie Styczniowe w 150. rocznicę narodowego zrywu” w Muzeum Wojska Polskiego.


Zauważył, że ten wymiar Powstania Styczniowego czasami ucieka z naszej pamięci. - A przecież to jest wspomnienie wielkiego wspólnego wysiłku, wielkiego wspólnego marzenia w całej Europie o lepszym świecie ludzi i narodów wolnych – podkreślił.
Zobacz także: Apel o szacunek, miłość i pracę dla Ojczyzny Prezydent w Zespole Szkół Publicznych w Zaborowie

Prezydent wspomniał, że ślady wspólnoty, marzenia o wolności odnajdziemy w kontaktach z Litwinami, Białorusinami, także z Ukraińcami. Bronisław Komorowski wskazywał również na lokalny wymiar Powstania.
 

Podkreślał też tradycyjny – zbrojny wymiar Powstania Styczniowego. – To jest cząstka tradycji orężnej Polski, polskiego wojska – zaznaczył.
 

Prezydent dziękował za wysiłek w podtrzymywaniu polskiej świadomości, że tradycje powstańcze to element łączący nas wszystkich nie tylko z marzeniem o wolności, ale także z marzeniem o własnym czynie zbrojnym, o zwycięstwach, sukcesie oraz wysiłku wielu pokoleń, który przyniósł wolność, niepodległość, normalność.
 

- Miłość do państwa, szacunek dla państwa to także miłość do munduru polskiego, szacunek dla Wojska Polskiego, nie tylko w wymiarze historycznym, ale także tego, który jest naszą wspólną wartością - mówił Bronisław Komorowski.

 

Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich prezentuje oryginalne, niezwykle interesujące, grafiki, rysunki, akwarele, archiwalia, które ze względów konserwatorskich nie mogą znajdować się na co dzień w ekspozycji stałej Muzeum. Drugą część wystawy stanowi nowa ekspozycja stała poświęcona historii Powstania Styczniowego.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.