Wtorek, 22 stycznia 2013

Upamiętnienie Powstańców 1863 roku

W 1863 r. ludzie o różnych językach, kulturach i religiach wspólnie wystąpili w walce o wolność - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowych uroczystości w Kwaterze Powstańców Styczniowych na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.

 

W uroczystościach przy mogiłach bojowników o wolność sprzed 150 lat wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa różnych religii i wyznań, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego a także młodzież szkolna i harcerze. Obecni byli także ambasadorowie Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz chargé d’affaires Łotwy.

 

- Stoimy przed szczególną mogiłą, nad którą dominuje krzyż ze wspaniałym ryngrafem, na którym są odwzorowane symbole Rzeczpospolitej wielonarodowej. Bo Powstanie Styczniowe było ostatnim akordem wspólnej walki o wolność wszystkich narodów, które tworzyły niegdyś wspólne państwo, a potem razem organizowały walkę o wolność. Jest herb Polski, jest herb Litwy, jest herb Rusi - mówił prezydent Bronisław Komorowski, który złożył w Kwaterze Powstańców Styczniowych wieniec od narodu. Zobacz także: „Powstanie Styczniowe ma wymiar międzynarodowy" Apel o szacunek, miłość i pracę dla Ojczyzny Prezydent w Zespole Szkół Publicznych w Zaborowie

 

Jak tłumaczył, narody biorące udział w bojach powstania styczniowego, m.in. Łotysze, Litwini, Ukraińcy, ale również Rosjanie budują obecnie "swoją wolność, swoje poczucie tożsamości, swoją dobrą przyszłość". - Ciągle - mówił prezydent Bronisław Komorowski - odwołują się one do tradycji zrywu wolnościowego z 1863 r., choć czynią to w różny sposób. - Dla nas np. powstanie z 1863 r. jest powstaniem narodowym, z kolei dla Litwinów to początek drogi ku samodzielności, do tworzenia nowoczesnego narodu litewskiego z odrębnym państwem - podkreślił.

  Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości w Kwaterze Powstańców Styczniowych

Po modlitwie ekumenicznej, odczytaniu apelu poległych oraz salwie honorowej Bronisław Komorowski zapalił znicz na grobie przywódcy powstańczego gen. Edmunda Taczanowskiego (1822-1879).

 

Mogiły Powstańców Styczniowych na Powązkach, przy których odbywały się wtorkowe uroczystości, są przykładem niewielu miejsc pamięci poświęconych zrywowi sprzed 150 lat, zlokalizowanych na dużych cmentarzach rzymskokatolickich w Polsce. (PAP, inf. własna)  

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.