Piątek, 25 stycznia 2013

Obchody rocznicy Powstania Styczniowego we Lwowie

Uroczystość złożenia wieńców na grobach Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim, z udziałem Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego, odbędzie się w niedzielę we Lwowie. Zaplanowano też mszę św. w Archikatedrze Lwowskiej i spotkanie z Polakami ze Lwowa.

 

Minister Jacek Michałowski weźmie udział w uroczystościach, które odbędą się na Cmentarzu Łyczakowskim: w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego złoży wieńce na mogiłach powstańców styczniowych, ale także na grobie malarza Artura Grottgera.  Grottger, jeden z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, jest autorem cyklu rysunków o Powstaniu Styczniowym.

Polska delegacja, w której uczestniczyć będą przedstawiciele m.in. parlamentu oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, złoży ponadto kwiaty na Cmentarzu Orląt i przy memoriale Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, której żołnierze w latach 1918-1919 walczyli przeciwko polskim obrońcom Lwowa.

 

Wcześniej odprawiona zostanie msza św. w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie (zwanej potocznie katedrą łacińską), podczas której Szef KPRP odczyta list prezydenta Bronisława Komorowskiego związany z uczczeniem 150-lecia wybuchu insurekcji 1863 r. Minister Michałowski weźmie też udział w spotkaniu z władzami obwodu lwowskiego m.in. jego gubernatorem. Po uroczystościach  spotka się także z polskimi kombatantami i mieszkańcami Lwowa. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.