Czwartek, 18 kwietnia 2013

Min. Klimczak na konferencji o Powstaniu Styczniowym

Minister Maciej Klimczak uczestniczył w czwartek w konferencji „Powstanie Styczniowe 1863, jego odbiór w Szwajcarii i Prowadzenie wojny przez Polaków w roku 1863 J. Franza von Erlacha”, która odbyła się w warszawskim Domu Technika. Minister Klimczak odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do organizatorów i uczestników konferencji.

 

W swoim posłaniu prezydent Bronisław Komorowski podkreślił wartość publikacji Franza von Erlacha w kontekście rozwoju badań historycznych nad Powstaniem Styczniowym, w aspekcie wzajemnych relacji polsko-szwajcarskich oraz rozwoju doktryny wojskowej w Konfederacji Szwajcarskiej. Zobacz także: List prezydenta na konferencji o Powstaniu Styczniowym

 

Wprowadzeniem do tematu odbioru przez Szwajcarów polskiego zrywu w 1863 roku był referat prof. Tomasza Kizwaltera, historyka z Uniwersytetu Warszawskiego. W jego ocenie, publikacja szwajcarskiego pułkownika to interesujący dokument historyczny. Dr Juergen Stuessi-Lauterburg przedstawił znaczenie pracy Franza von Erlacha dla wojskowości szwajcarskiej.

 

Franz von Erlach dokumentował przebieg powstania z polecenia władz Konfederacji Szwajcarskiej. Powstała w ten sposób obserwacja to wartościowe studium wojskowych dziejów Powstania Styczniowego.  (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.