Młodzi dla Wolności – zapraszamy

Ponieważ prosicie – przedłużamy. Na zgłoszenia czekamy do 20 grudnia. Zapraszamy i powodzenia!

 

Zachęcamy do realizacji pomysłów, które udokumentują naszą najnowszą historię. Uczestnicy Konkursu mogą zrealizować projekt związany z 25. rocznicą zwycięstwa obozu Solidarności w roku 1989 i dokonanym później przełomem.


• Możecie zgłosić projekt związany z poszukiwaniem lokalnych pamiątek, świadectw przełomu 1989 roku. Plakaty, dokumenty, zdjęcia, ulotki, afisze, listy, świadectwa, pamiętniki itp., powinny zostać zamieszczone w Internecie w wybrany przez Was sposób – na stronach szkoły, na blogu lub na specjalnie utworzonej stronie projektu . Pamiątki powinny być opisane: co przedstawiają, gdzie zostały odnalezione, przez kogo udostępnione. Opisanie historii dokumentów, ich wartości, refleksje i uwagi związane z poszukiwaniami i tworzeniem bloga – będzie podlegało ocenie. Uwaga: uczestnicy nie gromadzą dokumentów a tylko sporządzają ich cyfrowe kopie, które następnie zamieszczą w Internecie.

 

• Inną formą uczestnictwa w projekcie może być odszukanie bohaterów i świadków tamtych wydarzeń i nagranie ich relacji i wspomnień. Filmy czy relacje dźwiękowe także powinny zostać zamieszczone w Internecie. One również będą dokumentem naszej najnowszej historii, z której możemy i chcemy być dumni. Dołączone do tych materiałów Wasze świadectwo poszukiwań, refleksje po spotkaniu z Waszym bohaterem będą ważnym wzbogaceniem relacji.

• Być może zechcecie włączyć się w konkurs organizując spotkanie, wystawę, debatę, grę uliczną. Możecie także szukać odpowiedzi na ważne pytania o wolność i Polskę dzisiaj i za następne 25 lat. Dokumentację Waszego udziału w projekcie także powinniście zamieścić w Internecie.

 

• Plakat, esej – Wasze refleksje na temat historii lub życia w wolności, dla nauczycieli - scenariusz lekcji o roku 1989. to kolejna forma wzięcia udziału w konkursie, dla tych, którzy chcą zaangażować się indywidualnie.

 

Zanim zdecydujesz


W zakładce Inne pomysły znajdziesz wskazówki i informacje, które mogą Wam pomóc w podjęciu decyzji, jaki projekt czy zadanie chcecie zrealizować. Przeczytajcie: jak zostać archiwistą, jak i gdzie szukać dokumentów i świadectw; jak odnaleźć świadków i bohater ów wydarzeń, co to jest historia mówiona i jak nagrywać relację świadków historii; jakie inne wydarzenia można zorganizować, by samemu lepiej poznać historię przełomu i przybliżyć ją koleżankom i kolegom.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.