Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla Edwarda Kłosińskiego

Środa, 2 stycznia 2008
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał  Edwardowi Kłosińskiemu w 65. rocznicę Jego urodzin, w uznaniu wybitnych zasług w pracy twórczej oraz za osiągnięcia w sztuce operatorskiej, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

Edward Kłosiński – operator filmowy, absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1967 r.). W latach 1989-91 był członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem zdjęć do wielu filmów fabularnych, m.in. filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog”), Andrzeja Wajdy („Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”), Krzysztofa Zanussiego („Iluminacja”, „Barwy ochronne”) czy Feliksa Falka („Wodzirej”), jak również zdjęć do seriali telewizyjnych (m.in. „Ziemia obiecana”, „Polskie drogi”, „Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Modrzejewska”). Jeden ze współtwórców nurtu kina moralnego niepokoju, wysoko ceniony także w Niemczech, gdzie realizuje filmy od 1980 r. Laureat m.in. Bawarskiej Nagrody Filmowej za rok 1999 r. (za film „Gloomy Sunday”) i szeregu nagród festiwalowych. 

Prezydent RP Lech Kaczyński wystosował do Jubilata list gratulacyjny. 

Przekazujemy treść tego listu:

"To dla mnie wielka radość i zaszczyt, iż mogę wyrazić uznanie i szacunek dla Pańskiego wspaniałego dorobku, nadając Panu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W ciągu czterdziestu lat pracy operatorskiej wzbogacił Pan polską kinematografię o wiele nowych, nieznanych wcześniej doświadczeń artystycznych, zapisując ważną kartę w historii naszego filmu. Pańskie znakomite zdjęcia nadały niepowtarzalny wyraz wybitnym polskim obrazom, takim jak Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Wodzirej, Panny z Wilka, Matka Królów, Dekalog II i Trzy Kolory: Biały. W ten sposób wywarł Pan znaczący wpływ na dzieła filmowe Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Feliksa Falka, Janusza Zaorskiego i Krzysztofa Kieślowskiego oraz przyczynił się do odniesionych przez reżyserów sukcesów. Cały ten bogaty rozdział w Pańskim życiu jednocześnie jest Pana osobistym dziełem, znaczonym nagrodami, propozycjami współpracy przy projektach realizowanych za granicą, międzynarodową renomą i uznaniem. Wszystko to stawia Pańską twórczość w rzędzie najwybitniejszych w dziejach powojennego kina polskiego.

Zwielokrotniają wartość Pańskich działań sukcesy, jakie dzięki Pani Krystynie Jandzie i Panu odniósł w ostatnich latach warszawski Teatr Polonia. Stanowi on owoc wysiłków dwojga małżonków, dopełniających się i wspierających wzajemnie w tym, co najpiękniejsze - we wspólnym spełnianiu swoich marzeń. Zarówno popularność przedstawień wśród publiczności, jak i fakt, że Państwa przykład ośmiela obecnie także innych artystów do tworzenia nowych prywatnych instytucji teatralnych, świadczy o znaczeniu sceny przy Marszałkowskiej.

W tym wyjątkowym dniu, kiedy przypada jubileusz Pańskich sześćdziesiątych piątych urodzin, pragnę powinszować Panu wszelkich osiągnięć i w imieniu milionów widzów, do których sam się zaliczam, podziękować za wzruszenia estetyczne, jakich dzięki Pańskiemu talentowi i kunsztowi filmowemu dane nam jest doświadczać i które trwale wzbogacają polską kulturę."


wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.