Pożegnanie Władysława Ślesickiego

Piątek, 19 grudnia 2008
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Władysławowi Ślesickiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Order został nadany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej na rzecz rozwoju polskiej kinematografii.

W imieniu Prezydenta RP w uroczystościach pogrzebowych w Kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach wziął udział Doradca Prezydenta RP Pan Krzysztof Ardanowski, który przekazał Order rodzinie zmarłego.

Władysław Ślesicki – członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Był reżyserem filmowym i scenarzystą, jednym z czołowych twórców polskiego dokumentu lat 50. i 60. Najbardziej znanym jego filmem była ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Jego filmy były nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji (Grand Prix i Złoty Lew św. Marka), Lipsku, Cordobie (Grand Prix), Buenos Aires, Bergamo (Nagroda Główna), Guadalajarze, Oberhausen, Krakowie ("Złoty Smok", "Srebrny Lajkonik").”

wstecz
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.