Bezpieczeństwo

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z najważniejszych priorytetów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.


Zdjęcie ze szczytu w Baku w 2008 rokuProwadzona przez niego polityka partnerstwa strategicznego z Litwą ułatwiła w 2006 roku PKN Orlen zakup rafinerii w Możejkach na Litwie. Była to największa w historii polska inwestycja zagraniczna o znaczeniu strategicznym.


Prezydent inicjował i wspierał projekty dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej. Od 2006 roku opowiadał się za jak najszybszym uruchomieniem terminalu gazowego w Świnoujściu. Najpoważniejszym wkładem Prezydenta RP w budowę bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego kontynentu było wspieranie niezależnej od Rosji, południowo-wschodniej drogi transportu surowców z Azji Centralnej do Europy.


W maju 2007 roku prezydent zapoczątkował współpracę prezydentów Polski, Litwy, Ukrainy, Gruzji i Azerbejdżanu (tzw. Inicjatywa Krakowska) na rzecz budowy rurociągu naftowego Odessa-Brody-Gdańsk w ramach Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy (EAKTR). Dzięki tej inicjatywie, w lipcu 2007 roku do polsko-ukraińskiej spółki SARMATIA, która ma realizować ten projekt, dołączyły Gruzja, Azerbejdżan i Litwa. Kontynuacją Inicjatywy Krakowskiej były kolejne szczyty energetyczne z udziałem przedstawicieli państw Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Odegrały one ważną rolę dla rozwoju koncepcji tzw. Korytarza Południowego oraz ożywienia unijnej idei gazociągu Nabucco. Właśnie ten projekt otrzymał wstępne finansowanie UE m.in. dzięki zabiegom Lecha Kaczyńskiego (szczyt UE 19-20 marca 2009 r.).

Wprowadzona do Traktatu Lizbońskiego z inicjatywy Prezydenta RP zasada solidarności energetycznej oraz popierane przez niego klauzule sojusznicze i solidarnościowe miały wpływ na zdecydowane stanowisko Unii wobec Rosji, gdy ta w styczniu 2009 roku wstrzymała dostawy gazu przez Ukrainę do Europy.

 

«««   1234»»»
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.