Bezpieczeństwo

Trzynastego czerwca 2006 roku prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Uchwalenie tej ustawy było realizacją jednego z priorytetów programu wyborczego Lecha Kaczyńskiego. Powstanie CBA umożliwiło efektywną walkę z korupcją w Polsce.


Zdjęcie strażakówPrezydent wspierał ustawę o modernizacji Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej w latach 2007-2009. Ustawa, przyjęta przez Sejm 12 stycznia 2007 roku niemal jednogłośnie, była przełomem w funkcjonowaniu służb mundurowych w Polsce. Dzięki prezydenckiej inicjatywie ustawodawczej z 21 grudnia 2007 roku znowelizowano natomiast zapisy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, co usprawniło funkcjonowanie tej formacji.


Prezydent korzystał z prawa weta w sytuacjach, gdy zmiany prawa w jego opinii mogły prowadzić do osłabienia instytucji i mechanizmów potrzebnych państwu do walki z przestępczością. 18 września 2009 roku zawetował ustawę zakładającą rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Lech Kaczyński wskazał, że przyjęcie takich rozwiązań pozbawia rząd ważnego narzędzia służącego zapewnieniu bezpieczeństwa. Wyłączenie prokuratury z systemu organów rządowych uniemożliwia ministrowi sprawiedliwości wykonywanie polityki walki z przestępczością. Zdaniem prezydenta, przyjęte w ustawie rozwiązania prowadzą do powstania kolejnej prawniczej korporacji zawodowej, tym razem jednak wyposażonej w potężne instrumentarium władzy publicznej, a pozostającej poza realną, bieżącą kontrolą władz państwowych.

 

Dostrzegając dużą wagę i znaczenie problemu, Lech Kaczyński inicjował działania i wspierał projekty mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jedną z takich inicjatyw było zorganizowanie w Pałacu Prezydenckim w lipcu 2007 roku seminarium poświęconego temu problemowi, w którym uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, urzędów centralnych, organizacji pozarządowych i fundacji zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Ważnym elementem służącym zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszeniu liczby ofiar była działalność edukacyjna. W 2006 roku Kancelaria Prezydenta RP przeprowadziła wraz z Komendą Główną Policji konkurs „Gmina Wiejska Przyjazna Dzieciom”, a także zorganizowała w maju 2008 roku w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego festyn pod hasłem „Bezpieczny Dzień Dziecka”.
 

«««   1234
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.