Piotr Marciniak: Naszym gościem jest teraz Elżbieta Jakubiak, Szef Gabinetu Prezydenta, witam Panią. Pani minister, Prezydent zarządził dzisiaj żałobę. Żałobę czujemy wszyscy w sercach od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tym wybuchu. Ale co takie rozporządzenie w praktyce oznacza?

Elżbieta Jakubiak: To jest akt, który nakazuje urzędom państwowym, wszystkim jednostkom publicznym obniżenie flagi narodowej do połowy masztu. To jest wskazanie, obowiązek wszystkich urzędów. Natomiast na podstawie rozporządzenia tę żałobę mogą rozszerzyć premier i wojewodowie we własnym zakresie, zakazując na przykład imprez publicznych. Ale to oczywiście jest akt, który wskazuje na pewne zachowanie.

Czy bardziej naszych sumień...

Tak, oczywiście. Myślę, że w Polsce dzisiaj do nikogo nie trzeba się odwoływać. Polacy sobie sami narzucili sposób zachowania. Słucham Państwa stacji, stacji radiowych, wielu innych kanałów telewizyjnych – wszyscy dzwonią, współczują, wyrażają kondolencje, przekazują je rodzinom i najbliższym. Oczywiście, myśmy zarządzili żałobę, ponieważ rzeczywiście to jest tragedia od wielu lat niebywała w historii polskiego górnictwa, dotyczy wielu rodzin, no i pewnie warto, żeby państwo też pamiętało o oddaniu hołdu ludziom, którzy zginęli.

Pani Minister, jak ta sytuacja wpłynęła na pracę Prezydenta? Wiemy, że nie wyjechał do Gruzji.

Odwołaliśmy udział Prezydenta w tej wizycie. Pana Prezydenta zastąpił Marszałek Sejmu Marek Jurek. Zmieniliśmy też termin wizyty w Rumunii, która miała odbyć się jutro. Ale oczywiście zostało to zrozumiane przez naszych partnerów. Rozmawiałam osobiście z panem ambasadorem Rumunii w Polsce. Ustaliliśmy wstępnie, że nasi prezydenci spotkają się w trakcie szczytu w Rydze.

Prezydent niedługo odwiedzi Śląsk ponownie?

Na pewno. Dzisiaj jeszcze trudno powiedzieć, kiedy.

Obiecywał, że na Barbórkę.

Myślę, że niestety będzie to musiał zrobić wcześniej i na pewno powinien to zrobić.

To co stoi na przeszkodzie?

Prezydent – myślę, że będzie o tym mówił – na pewno pojedzie na pogrzeb. My dzisiaj oczywiście nie wiemy, kiedy te pogrzeby się odbędą – trwają wszystkie czynności związane z ustalaniem tożsamości górników i wtedy, kiedy będziemy znać terminy, Prezydent na pewno się tam wybierze. To jest tragedia niebywała.

Czy Prezydent ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do sytuacji w górnictwie? Pojechał tam, był wczoraj, rozmawiał z bardzo wieloma osobami. Ma jakieś zastrzeżenia?

Proszę Państwa, życie kolejny raz okazało się bogatsze, niż sobie to wyobrażaliśmy. Rzeczywiście, sprawa działalności spółek – tu niczego nie można przesądzić. Tutaj równie dobrze ekspertyzy mogą wskazać na działanie tylko i wyłącznie sił natury. Natomiast nie można tego dzisiaj przesądzać, ale pewne aspekty działania firm są niepokojące. Zatrudnianie osób bez stosownych uprawnień byłoby niezwykle naganne i o tym trzeba mówić publicznie i tego nie można zamiatać pod dywan. Ja tylko chciałam powiedzieć, że to jest tak: niedawno górników w Polsce było za dużo, dzisiaj górników w Polsce jest za mało i ta sytuacja pozwala działać tutaj firmom prywatnym, zewnętrznym. I oczywiście one muszą działać pod kontrolą urzędu górniczego, pod kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. Państwo podkreślają wiek ofiar, ale górnicy zawsze zaczynali pracę w młodym wieku. Na tym polega ta praca, że zaczyna się wcześnie.

Pani Minister Elżbieta Jakubiak, Szef Gabinetu Prezydenta. Dziękuję bardzo.
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.