Wtorek, 20 kwietnia 2010

Min. Duda zwrócił się do marszałka Sejmu o skierowanie ustawy o IPN do TK

Prezydencki minister Andrzej Duda poinformował we wtorek PAP, że zwrócił się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o to, by - zgodnie z wolą tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - skierował nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Pismo w tej sprawie Sekretarz Stanu w KPRP skierował do marszałka Sejmu, który pełni obecnie obowiązki prezydenta, w ubiegły wtorek. Termin na podjęcie przez Bronisława Komorowskiego decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej upływa 30 kwietnia.

 

- Napisałem panu marszałkowi, że pan prezydent przed swoją śmiercią rozmawiał ze mną na temat ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i nakazał mi przygotowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tej ustawy w trybie prewencyjnym, to znaczy blokującym jej wejście w życie do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał, co do zgodności jej zapisów z konstytucją - powiedział we wtorek PAP Duda.

 

W piśmie tym prezydencki minister zaapelował do Komorowskiego, aby "realizując wolę zmarłego pana prezydenta" skierował tę ustawę w trybie prewencyjnym do TK.

 

Minister Duda - jak relacjonował - napisał w liście do marszałka, że pracuje nad wnioskiem do Trybunału w sprawie noweli i poinformował, że wniosek ten zostanie przygotowany do 23 kwietnia, czyli do piątku. Minister tłumaczył w rozmowie z PAP, że chodzi o to, by marszałek miał czas na to, "by jego prawnicy również mieli okazję przyjrzeć się temu wnioskowi, ewentualnie go uzupełnić". Minister podkreślił, że jak dotąd nie otrzymał odpowiedzi od Bronisława Komorowskiego.

 

Wcześniej we wtorek rzecznik marszałka Jerzy Smoliński powiedział, że przed podjęciem decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Bronisław Komorowski spotka się z Kolegium IPN. - Do spotkania może dojść pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego - mówił Smoliński.

 

Nowela zmienia zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do jego akt. Zgodnie z nowelizacją, w miejsce Kolegium IPN powołana będzie dziewięcioosobowa Rada IPN.

 

Rada będzie miała większe kompetencje niż Kolegium, które jest ciałem doradczym; ma m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN; opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN. Prezesa IPN powoływać i odwoływać będzie Sejm zwykłą większością głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN, byłoby możliwe m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów.

 

(PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.