Środa, 29 lipca 2020

Doradca Winid na uroczystościach pogrzebowych śp. płk. Mariana Tomaszewskiego

Doradca Prezydenta RP Bogusław Winid uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. płk. Mariana Tomaszewskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Doradca odczytał list okolicznościowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Zobacz także: List na uroczystości pogrzebowe śp. płk. Mariana Tomaszewskiego Odszedł na wieczną wartę wspaniały patriota, wierny żołnierz Rzeczypospolitej z poświęceniem walczący „za wolność naszą i waszą”, bohaterski weteran zmagań decydujących o losach Europy. Dokonał swego długiego, chwalebnego życia człowiek wielkiej prawości i dobroci, autorytet moralny, nauczyciel tego, czym jest służba na rzecz fundamentalnych wartości. (…) Tak jak naszej Ojczyźnie zatrzaśniętej za żelazną kurtyną na skutek jałtańskich decyzji nie było dane uczestniczyć w radości wojennego zwycięstwa, tak też kombatant Marian Tomaszewski nie mógł doświadczyć spokojnego powrotu do rodzinnego domu. Przypadł Mu w udziale los emigranta w Wielkiej Brytanii, gdzie swoją aktywnością w środowisku polonijnym położył znaczące zasługi dla sprawy polskiej niepodległości oraz upamiętniania i promowania patriotycznego dziedzictwa – napisał Prezydent RP.

 

Śp. płk Marian Tomaszewski – urodzony 13 lipca 1922 rok w Przemyślu, zmarł 5 czerwca 2020 roku w Londynie. W listopadzie 1939 r., po aresztowaniu przez NKWD, został zesłany do Karagandy w Kazachstanie. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej i amnestii dla Polaków w sierpniu 1941 r. w Buzułuku wstąpił ochotniczo do Armii Polskiej formowanej w ZSRR. W lipcu 1942 r. ukończył Szkołę Podchorążych Broni Pancernej przy 6. Dywizji Piechoty w Shahrisabz w Uzbekistanie.


Jako dowódca czołgu w składzie 6. Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” 2. Warszawskiej Brygady Czołgów przeszedł cały szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego w kampanii włoskiej. Uczestniczył w walkach frontowych z Niemcami m.in. o Monte Cassino, Piedimonte San Germano, Ankonę i Bolonię. W kwietniu 1945 r. awansowany do stopnia podporucznika.

 

Po wojnie płk Marian Tomaszewski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie aktywnie włączył się w działalność niepodległościową i kombatancką. W uznaniu zasług dla wolności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej płk Tomaszewski został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), pamiątkowym Krzyżem Monte Cassino, Medalem „Pro Bono Poloniae” oraz innymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.