Czwartek, 17 września 2020

Doradca Marcin Drewa na konferencji naukowej „Nie zapomnijcie tamtych dni”

Doradca Prezydenta RP Marcin Drewa uczestniczył w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Nie zapomnijcie tamtych dni” w 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Archiwa Państwowe na terenie Park Hotelu w Szczecinie.

 

Zobacz także: List na konferencję „Nie zapomnijcie tamtych dni” w Szczecinie Doradca odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy do zgromadzonych uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił historyczną rolę jaką odegrał ruch solidarnościowy dla suwerenności Polski oraz innych krajów bloku wschodniego: „Bardzo się cieszę, że w 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” organizowana jest w Szczecinie ogólnopolska konferencja naukowa „Nie zapomnijcie tamtych dni”. Na wspólnej debacie gromadzą się tutaj działacze opozycji solidarnościowej, będący świadkami wydarzeń sprzed czterech dekad, a także historycy, archiwiści i politolodzy. Jest ogromnie ważne, aby wnikliwie badać i upowszechniać w społecznej świadomości całą historię Polskiego Sierpnia i ruchu solidarnościowego.(…) Spotykają się Państwo w dniu 17 września – dla uczczenia daty sprzed 40 lat, kiedy to przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich przyjęli statut NSZZ „Solidarność”. Rozstrzygnięto w nim, że niezależny ruch solidarnościowy będzie miał strukturę regionalną, obejmującą całą Polskę – co znacząco zwiększyło możliwości działania i uformowało Solidarność jako wielomilionową siłę o historycznym znaczeniu. Tak ukształtowana Solidarność stała się potężnym orędownikiem wolności, występując z wolnościowym przesłaniem także do narodów ościennych, co znalazło wyraz w ogromnie ważnym Posłaniu do ludzi pracy Europy Wschodniej.”

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.