Sobota, 7 listopada 2020

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. bp. Józefa Zawitkowskiego

Doradca Prezydenta RP Mariusz Rusiecki reprezentował Prezydenta Andrzeja Dudę podczas uroczystości pogrzebowych ks. bp. Józefa Zawitkowskiego. Nabożeństwo miało miejsce w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu.

 

Eucharystii przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Podczas Mszy Świętej doradca Mariusz Rusiecki odczytał list Prezydenta RP do uczestników uroczystości, kapłanów i wiernych. Prezydent przypomniał m.in., że zmarły położył wielkie zasługi dla formowania wielu młodych pokoleń, które poznawały podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej z modlitewników jego autorstwa:  „Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Żegnamy dzisiaj wyjątkowego duszpasterza, o głębokiej wrażliwości i licznych talentach artystycznych, które bez reszty poświęcił służbie Bogu i Kościołowi. Ksiądz, a następnie Biskup Zawitkowski stał się powszechnie znany Polakom w całym kraju i za granicą jako wybitny kaznodzieja, przez ponad ćwierć wieku wygłaszając homilie podczas sumy niedzielnej w kościele św. Krzyża, transmitowanej w Polskim Radiu.


Położył także wielkie zasługi dla formowania młodych pokoleń, które poznawały podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej z modlitewników Jego autorstwa, sygnowanych skromnym pseudonimem Ksiądz Tymoteusz.(…)Miliony rodaków modli się i śpiewa Jego słowami, doświadczając szczególnych duchowych przeżyć i wzruszeń. Jesteśmy za to wszystko głęboko wdzięczni śp. Biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu. Na zawsze pozostanie On w naszej pamięci jako pasterz gorliwie troszczący się o swoje owce, z dobrocią, zrozumieniem i gorącym sercem wspierający bliźnich. Świeć, Panie, nad Jego duszą!”

 

Biskup Józef Zawitkowski zmarł 29 października w wieku 81 lat. Ks. bp Józef Zawitkowski sakrę biskupią otrzymał w 1990 roku w Łowiczu. Został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji. Od 2013 roku był biskupem seniorem. Ks. bp Józef Zawitkowski został odznaczony wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, czy Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.