Niedziela, 15 listopada 2020

Andrzej Zybertowicz: weto to procedura w ochronie suwerenności państw UE

Prof. Andrzej Zybertowicz na tle flag Polski i UE

Reguła weta w Unii Europejskiej została wprowadzona po to, aby dać ochronę mniejszym krajom UE, gdy ktoś będzie próbował łamać ich kręgosłup; to nie broń atomowa, tylko procedura w ochronie suwerenności mniejszych partnerów Unii – podkreślił doradca Prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
 

W ubiegłym tygodniu między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim wypracowane zostało porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu.
 

Zobacz także: Minister Paweł Mucha o budżecie UE Temat ewentualnego zawetowania przez Polskę budżetu poruszono w TVN24, gdzie gościem był m.in. doradca Prezydenta RP. Andrzej Zybertowicz stwierdził, że „mało kto dostrzega w tym zamęcie informacyjnym podstawowy paradoks”. – Organa unijne występują przeciwko polskiej polityce wewnętrznej pod hasłem obrony praworządności, łamiąc prawa podstawowe Unii – podkreślił profesor.
 

Jak ocenił Polska jest „pod szczególnym nadzorem”, o czym jego zdaniem stanowi fakt, że jesteśmy dużym krajem Unii - „największym spośród tych, wobec których można by teoretycznie wysuwać jakieś zastrzeżenia”. Po drugie, dodał, „Polska ma efekt wzorcotwórczy” m.in. poprzez projekt Trójmorza czy Grupę Wyszehradzką.
 

Andrzej Zybertowicz zwrócił uwagę, że reguła weta „nie jest naszym wynalazkiem”, a w Unii została „wprowadzona po to, żeby uspokoić elity i narody mniejszych krajów Unii, że będą chronione w sytuacji, gdy ktoś będzie próbował łamać ich kręgosłup”. – Reguła weta to nie jest żadna broń atomowa, tylko dopuszczalna procedura w ochronie suwerenności mniejszych partnerów Unii – zaznaczył. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.