Środa, 12 września 2018

Wieniec od Prezydenta przy pomniku upamiętniającym Ryszarda Siwca [PL/ENG]

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski w 50. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który zaprotestował przeciwko inwazji wojsk państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację złożył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wieniec przy pomniku upamiętniającym Ryszarda Siwca. Pomnik jest zlokalizowany nieopodal Stadionu Narodowego w Warszawie.

 

ENGLISH VERSION >>

 

20 sierpnia 1968 roku rozpoczęła się interwencja wojsk państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W wyniku interwencji śmierć poniosło 90 osób, zaś 800 zostało rannych. Na skutek późniejszej tzw. normalizacji kraj spacyfikowano.

 

Polskie społeczeństwo nie pozostało bierne wobec tej sytuacji. Protestów w różnych formach i gestów prawdziwej, niewymuszonej solidarności z narodem czeskim i słowackim było zdecydowanie więcej. Należały do nich m.in. akcje ulotkowe, napisy na murach i ulicach z wyrazami solidarności wobec naszych sąsiadów, składanie kwiatów przed ambasadą Czechosłowacką, czy też wysyłanie anonimowych listów z protestami przeciwko interwencji adresowanych do ambasad państw zachodnich. Z Czechami i Słowakami solidaryzowali się także polscy studenci.

 

Na skutek takiego zaangażowania ponad sto osób zostało zatrzymanych, dalszych kilkaset wezwano na „rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze”, kilkadziesiąt stanęło przed kolegiami karno-administracyjnymi, a kilkanaście skazano na kary do trzech lat więzienia.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.