Czwartek, 13 września 2018

Sejm przyjął prezydencką nowelę ustawy ułatwiającą uzyskanie statusu weterana

Zobacz także: Prezydencki projekt projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa Sejm Rzeczypospolitej Polskiej niemal jednogłośnie (406 głosów „za” przy dwóch wstrzymujących się) przyjął zaproponowane przez Prezydenta Andrzeja Dudę zmiany w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 roku o weteranach działań poza granicami państwa.


Nowela modyfikuje definicję weterana, umożliwiając ubieganie się o przyznanie tego statusu osobom przebywającym wielokrotnie na misjach krótszych niż 60 dni. Od momentu wejścia w życie ustawy, poza osobami, które odbyły nieprzerwaną, co najmniej 60-dniową służbę, uprawnienia weterana będą mogły nabyć osoby, które służyły poza granicami państwa łącznie przez co najmniej 90 dni, ale w krótszych misjach.

 

Prezydencki projekt zmian został skierowany do Sejmu RP w sierpniu br. w związku z apelami środowisk weteranów zgłaszanymi m.in. w trakcie posiedzeń sekcji Bezpieczeństwo, obronność, polityka zagraniczna Narodowej Rady Rozwoju.


Projekt w imieniu Prezydenta RP prezentował w Sejmie minister Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

 

- Mając na uwadze pozytywne skutki związane ze zmianą definicji, polegającą na wprowadzeniu dodatkowego sposobu określania udziału w działaniach poza granicami państwa, pozwolę sobie, dziękując za zrozumienie potrzeb weteranów, w imieniu pana Prezydenta poprosić Państwa posłów o uchwalenie ustawy w brzmieniu zaproponowanym w sprawozdaniu Komisji – mówił w Sejmie minister Mucha.


Zobacz także: Prezydent: O bezpieczeństwo Polski walczy się także daleko od jej granic [PL/ENG] Podziękował również za sprawne przeprowadzenie prac i za jednogłośne poparcie projektu w pierwszym czytaniu na posiedzeniu połączonych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.