Czwartek, 13 września 2018

Min. Szczerski: Podczas szczytu na Łotwie Prezydent podkreślił znaczenie solidarności [PL/ENG]

Podczas czwartkowego spotkania prezydentów 13 krajów UE na Łotwie Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie solidarności między państwami np. w kwestiach energetycznych - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. ENGLISH VERSION>>

 

Prezydentowi Dudzie towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także m.in. minister Krzysztof Szczerski.

 

Andrzej Duda wraz z 12 innymi głowami państw europejskich wziął udział w spotkaniu tzw. Grupy Arraiolos w Pałacu w Rundāle. Głównym tematem rozmów prezydentów były zagrożenia dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie. Zobacz także: Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie [PL/ENG]

 

- Prezydent podczas dyskusji na temat współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego podkreślił, że w obliczu rozmaitych zagrożeń najważniejsza jest solidarność między państwami, co oznacza nierealizowanie własnych partykularnych interesów kosztem dobra wspólnego, np. w kwestiach energetycznych oraz utrzymywanie więzi euroatlantyckiej w kwestiach wojskowych - poinformował Krzysztof Szczerski po zakończeniu rozmów.

 

Andrzej Duda podkreślił też, że wobec zagrożeń związanych z działaniami hybrydowymi, zwłaszcza w świecie informacji, partnerem władz powinno być społeczeństwo obywatelskie.

 

- [Społeczeństwo obywatelskie] powinno reagować na przykłady manipulacji i fake newsów i bronić się przed nimi, bo one rozbijają wspólnotę społeczną - mówił Krzysztof Szczerski, przytaczając słowa Prezydenta.

 

Na marginesie szczytu odbyło się także bilateralne spotkanie polskiego Prezydenta z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

 

Jak przekazał minister Szczerski, ich rozmowa dotyczyła m.in. współpracy obu krajów w przygotowaniach do konferencji klimatycznej w Katowicach. - Prezydenci uzgodnili podjęcie w tej sprawie wspólnych działań i konsultacji na forum międzynarodowym - zaznaczył Szef Gabinetu PrezydentaRP.

 

Zobacz także: Para Prezydencka odsłoniła pomnik Jana III Sobieskiego Według jego relacji Prezydent Duda poruszył też z Van der Bellenem kwestię godnego upamiętnienia Bitwy pod Wiedniem, wskazując, że "liczy tu na konstruktywną postawę władz Wiednia". - Prezydent Austrii zapewnił, że strona polska będzie miała wpływ na ostateczny kształt pomnika na Kahlenbergu w Wiedniu - podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Szef Gabinetu Prezydenta poinformował też, że Andrzej Duda spotkał się z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precą.

 

- Politycy uzgodnili, że na początku przyszłego roku odbędzie się oficjalna wizyta polskiego prezydenta na Malcie. Rozmawiano także o problemie migracji i ochrony granic zewnętrznych UE - przekazał Krzysztof Szczerski. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.