Sobota, 1 sierpnia 2020

Ministrowie i doradcy Prezydenta uczcili pamięć Powstańców Warszawskich

Zobacz także: Hołd dla Bohaterów Walczącej Stolicy Prezydenccy ministrowie i doradcy uczcili pamięć Powstańców Warszawskich w 76. rocznicę wybuchu największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 

  • Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska złożyła wieniec przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

  • Wiceszef KPRP Paweł Mucha wziął udział w uroczystościach przy pomniku „Mokotów Walczący 1944” w Parku Dreszera.

Pomnik – w formie rozłupanego głazu narzutowego z symbolem Polski Walczącej pośrodku – upamiętnia mieszkańców Mokotowa walczących w Powstaniu. 

 

  • Minister Mucha złożył też wieniec przy pomniku żołnierzy „Baszty” w Warszawie, który upamiętnia ok. 140 Powstańców – w większości żołnierzy pułku AK „Baszta” – wziętych do niewoli i zamordowanych przez Niemców po wyjściu z kanałów w dniu 27 września 1944. Bywa czasem nazywany „Pomnikiem rozstrzelanych powstańców”. 

 

  • Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska oddała hołd Bohaterom Walczącej Stolicy, składając wieniec przed pomnikiem Polegli Niepokonani, który jest usytuowany na terenie cmentarza Powstańców Warszawy i ludności cywilnej poległej i pomordowanej głównie w czasie Powstania.

  • Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło Ognisko Pamięci. W uroczystości wziął udział Doradca Prezydenta RP Andrzej Zybertowicz. Ognisko będzie płonęło przez 63 dni, zostanie zgaszone w dniu kapitulacji – 2 października. Ogień Pamięci przyniesiony został przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.